Bursa'daki HES kodu kararı ertelendi

Bursa Valiliği AVM, kamu kuruluşları, fabrikalara girişte HES kodu istenmesine karar verdi. Valilik daha sonra kararın ikinci bir emre kadar ertelendiğini duyurdu.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Bursa'da tüm kamu kuruluşlarına, AVM'lere, çalışan sayısı 50 ve üzeri olan fabrikalar ile 25 ve üzerinde olan mağazalara, banka, PTT ve konaklama tesislerine girişlerde HES kodu zorunluluğu getirildi. Valilik, aldığı kararı daha sonra yaptığı bir açıklamayla ertelediğini açıkladı. Karara gerekçe olarak yeterli personel istihdamının sağlanması ve fiziksel koşulların hazırlanması gösterildi.

Bursa Valiliği, HES kodunun şehirlerarası toplu ulaşım araçlarıyla yapılacak seyahatlerde kullanılması gerektiğini hatırlattı ve kentteki tüm kamu kurum ve kuruluşlarına girişlerde HES kodu zorunluluğu getirmiş ve şu açıklama yapılmıştı:

"Alışveriş merkezlerinde (AVM) bulunan/bulunacak çalışan, yönetici ve müşterilerin AVM'ye girişlerinde, çalışan personel kişi sayısı 50 ve üzeri olan fabrika ve iş yerlerinde çalışan, yönetici ve müşterilerin girişlerinde, çalışan kişi sayısı 25 ve üzeri olan mağazalar ve işletmelerde çalışan, yönetici ve müşterilerin girişlerinde, bankalarda çalışan, yönetici ve müşterilerin bankaya girişlerinde, PTT merkezlerinde çalışan, yönetici ve müşterilerin girişlerinde, konaklama tesisleri ve özel ya da kamuya ait tüm misafirhanelerde çalışan, yönetici ve müşterilerin girişlerinde HES kodlarının sorgulanmasına karar verilmiştir." Karara uymayanlar hakkında idari para cezası ve Türk Ceza Kanunu'nun 195'inci maddesi kapsamında gerekli adli işlemlerin başlatılması kararlaştırılmıştı. (AA)

İstanbul'da devlet kapısı bugünden itibaren HES'le açılacakİstanbul'da devlet kapısı bugünden itibaren HES'le açılacak