NATO: Türkiye ile Yunanistan arasında iyi bir ilerleme kaydedildi

Türkiye ile Yunanistan arasındaki teknik görüşmeler konusunda NATO'dan açıklama geldi. NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, görüşmelerde 'iyi bir ilerleme kaydedildiğini' söyledi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Türkiye ile Yunanistan'ın Doğu Akdeniz ve Ege'deki anlaşmazlıklar konusunda yaptığı teknik görüşmeler sürerken, NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg'den açıklama geldi. Stoltenberg, NATO nezdinde yapılan görüşmelerde 'iyi bir ilerleme kaydedildiğini' söyledi.

Jens Stoltenberg, İspanya Başbakanı Pedro Sanchez ile NATO karargahındaki görüşmesinden sonra yaptığı açıklamada, Türkiye ile Yunanistan'ın, Doğu Akdeniz'de ayrıştırma usulleri oluşturulması, havada ve denizde istenmeyen olayların ve kazaların önlenmesi için bugüne kadar birkaç toplantı yaptığını hatırlattı. Stoltenberg, "Bu toplantılar devam ediyor. İyi bir ilerleme kaydedildi" diye konuştu.

Toplantıların askeri teknik görüşmeler olduğunu vurgulayan Stoltenberg, bunların Almanya'nın anlaşmazlıkların çözümü konusunda yürüttüğü diplomatik çabalara tamamlayıcı nitelikte olduğunu ifade etti. Stoltenberg, Almanya'nın çabalarının dün Türkiye ile Yunanistan'ın istikşafi görüşmeleri yeniden başlatma konusunda anlaşmasını sağladığını belirterek, bundan memnuniyet duyduğunu, Türk ve Yunanlı liderlerle yakın temas içinde olmayı sürdüreceğini söyledi. (AA)