Erol Mütercimler için 1.5 yıl hapis istendi

İmam hatip mezunları ile ilgili sözleri nedeniyle hakkında soruşturma başlatılan Erol Mütercimler için hapis cezası istendi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Televizyonda katıldığı bir programda imam hatip liselerinden mezun olanlar hakkındaki sözleri için soruşturma başlatılan Erol Mütercimler için savcılık 1.5 yıla kadar hapis cezası istedi.

Mütercimler'le ilgili soruşturmayı tamamlayan savcılık, "Halkın bir kesimini sosyal sınıf, din, mezhep, cinsiyet ve bölge farklılığına dayanarak alenen aşağılama" suçundan 9 aydan 1.5 yıla kadar hapis istedi. Dava ilerleyen günlerde İstanbul Asliye Ceza Mahkemesi'nde görülecek.

Ne olmuştu?

Erol Mütercimler, katıldığı programda imam hatiplileri kast ederek, "Ama sonuca bakın, o imam hatipten mezun olmuş olanlar karşımıza bakın ne olarak çıkıyor; cinsi sapık, sahtekâr, ahlaksız..." ifadelerini kullanmıştı. Mütercimler'in ifadelerine sosyal medyadan ve siyasetçilerden tepki gelmişti. Mütercimler'in İmam Hatip Lisesi öğrencileri hakkında kullandığı hakaret içerikli sözler üzerine içerisinde Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ve Bilal Erdoğan'ın da bulunduğu 16 kişi İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulundu.

Şikayetin ardından Mütercimler hakkında İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Basın Suçları Bürosu tarafından soruşturma başlatıldı. Soruşturma kapsamında savcılık tarafından ifadesi alınan Mütercimler, program sırasında çok yorgun olduğunu bu nedenle söylemek istediklerini tam olarak dile getiremediğini, sözlerinin yanlış anlaşıldığını belirtti.

Savcılık yürütülen soruşturma sonunda Mütercimler'in canlı yayında sarf ettiği sözlerin toplumun belirli bir kesimini teşkil eden ve eğitim kurumu olan imam hatip okullarından mezun olmuş kişilere karşı yayın yolu ile alenen tahkirde bulunduğu suçlamasıyla soruşturma başlatmıştı. Haliç Üniversitesi de öğretim üyesi olarak görev yapan Mütercimler'le ilişiğin kesildiğini açıkladı. (HABER MERKEZİ)

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR