ABD Büyüelçiliği: Sevilla Haritası'nın hukuki öneme sahip olduğunu düşünmüyoruz

ABD Ankara Büyükelçiliği'nden yapılan açıklamada, Yunanistan'ın deniz yetki alanları konusundaki tezlerinde kullandığı Sevilla Haritası, "hukuki öneme sahip değil" şeklinde değerlendirildi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - ABD'nin Ankara Büyükelçiliği, Yunanistan ve Kıbrıs Cumhuriyeti'nin (Güney Kıbrıs Rum Yönetimi) deniz yetki alanlarını gösteren ve Türkiye'nin ilan ettiği deniz yetki alanlarıyla çakışan "Sevilla Haritası" hakkında yazılı açıklama yaptı.

ABD'nin, başka ülkelerin deniz yetki alanlarıyla ilgili anlaşmazlıklarında taraf olmadığı belirtilen açıklamada, "Sevilla Haritası'nın 'hukuki statüsü' hususunda, Amerika Birleşik Devletleri, Sevilla Haritası'nın hukuki bir öneme sahip olduğunu düşünmemektedir. Avrupa Birliği'nin de Sevilla Haritası'nı hukuki bağlayıcılığı olan bir belge olarak değerlendirmediğini görmekteyiz" ifadeleri kullanıldı.

ABD'nin, Türkiye ve Yunanistan arasında diyalog kurulmasını teşvik ettiği belirtilen açıklama şöyle devam etti:

"Deniz yetki alanları, uluslararası hukuka dayalı olarak, ilgili devletler arasında varılan mutabakatla karara bağlanmaktadır. Amerika Birleşik Devletleri, iyi niyetli diyalog ve müzakere anlayışını şiddetle desteklemekte ve Türkiye ve Yunanistan'ı, istikşafi görüşmeleri en kısa süre içinde yeniden başlatmaya teşvik etmektedir." (HABER MERKEZİ)