'Erdoğan kadın düşmanıdır' sözüne 11 ay ceza

DBP eski Eş Genel Başkanı Sebahat Tuncel hakkında, “Tayyip Erdoğan tam bir kadın düşmanıdır” sözleri gerekçe gösterilerek 11 ay hapis cezası verildi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) eski Eş Genel Başkanı Sabahat Tuncel hakkında 2016 yılında yaptığı bir konuşmada geçen “Tayip Erdoğan tam bir kadın düşmanıdır” sözleri nedeniyle açılan davada karar verildi. Cumhurbaşkanına hakaretten açılan davanın karar duruşması Diyarbakır 10’uncu Asliye Ceza Mahkemesi’nde görüldü.

Mütalaasını sunan savcı, Tuncel hakkında 'Cumhurbaşkanına hakaret' suçundan 1 yıldan 4 yıla kadar hapis cezası istedi. Tuncel’in avukatı Şivan Cemil Özen, Cumhurbaşkanına hakaret suçu kapsamında değerlendirilen cümlenin, şahsa ve yaptığı göreve yönelik alenen hareket içermesi gerektiğini belirterek şöyle dedi:

“Müvekkil, ‘Recep Tayyip Erdoğan kadın ve Kürt düşmanıdır’ şeklinde iki cümle sarf etmiştir. Tabii ki bir tüm konuşmanın içerisinden iki cümleyi cımbızlamak, anlamından uzaklaştırma anlamına geliyor. Zira bu husus ile ilgili AİHM’in ‘Caltees’ İspanya kararında konuşmanın bir bütün olarak ele alınması gerektiği, bir tespit yapılması halinde bu hususun cümlenin içerisinden birkaç cümle çıkarılması sureti ile hakaret suçu oluşturamayacağı ön görülmüştür. Müvekkilimizin kullandığı ifadeler ifade özgürlüğü kapsamındadır.”

Özen, müvekkilinin beraatini talep etti. Mahkeme, suçun işleniş biçimi, suçun işlendiği yer ve zaman, suç nedeniyle meydana gelen zararın ağırlığı, sanığın kastının yoğunluğu gerekçesiyle Tuncel hakkında  11 ay 20 gün hapis cezası verdi.