Yarkadaş: 'Bekçi şiddeti' haberinin ardından iktidar medyası saldırıya geçti

Barış Yarkadaş, Malatya'da iki gencin bekçiler tarafından darbedilmesini Halk TV'de gündeme getirmesinin ardından 'iktidar medyası' tarafından saldırıya uğradığını söyledi. Yarkadaş, "AKP medyası, bekçinin iki gence uyguladığı şiddeti meşrulaştırarak, işkenceyi sahipleniyor. Yazıklar olsun bu anlayışa! İşkenceyi savunmak gazetecilik değildir" ifadelerini kullandı.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Gazeteci Barış Yarkadaş, dün Halk TV'de yayınlanan "Şimdiki Zaman Siyaset" adlı programda, Malatya'da yaşanan bekçi şiddetini gündeme taşıdı.

Barış Yarkadaş, Malatya Kuyuönü mevkiinde maske takmayan Murat Varan ve İsmet Dalhançer adlı gençler bekçiler tarafından darp edildiğini söyledi. Görüntülerde bekçiler benzinlikte duran gençleri darp ediyor. Yere yatırılan bir gence yumruk atılıyor. Darp edilen gençlere daha sonra ters kelepçe takılıyor.

Yarkadaş programda şu ifadeleri kullandı:

"Burası Malatya Kuyuönü mevkisi. Bu çok uzun bir video, 21 dakikalık bir video ama ben kısalttırdım. Burada bekçiler, maske takmadıkları için uyarılan iki genci bekçiler önce tartışıyorlar ardından, bekçilerin yaptığına bakın... Burası bir benzin istasyonu. Bekçiler gençlere "niye maske takmadınız" diye soruyor, aralarında tartışma çıkıyor ve ilginçtir ki bekçilerin de o an ikisinin de maskesi yok.

Sayın Süleyman Soylu, sizin emrinizde olan iki bekçi sadece maske takmadığı için suçlanan gence neler yapıyor. Şu anda ben eminim ki Türkiye'nin tamamı bu bekçi dehşetini izliyor. Bekçi hızını alamıyor, ters kelepçe takıyor. Sonra diğer arkadaşına. Yani Murat Varan ve İsmet Dalhançer adlı bu kişilere yapılan uygulamaya bakın. Nedir bu gençlerin suçu? Sadece ve sadece maske takmadıkları iddia ediliyor. Genç orada bekçiye diyor ki, "Ben aşağı indim, kız arkadaşlarımız tuvalete girdi. Biraz sonra çıkacaklar maskemizi takacağız."Bekçinin böyle bir şey yapma yetkisi yok. Bu tam anlamıyla bir şiddettir. Daha da korkuncu, bugün bu gençlerle konuştum. Diyorlar ki, "Biz benzin almak için durduk. Kız arkadaşlarımız da ihtiyaçlarını gidermek için içeri girdiler. O arada bekçiler geldi, bekçiler geldikten sonra aramızda küçük bir tartışma çıktı. Küfür, hakaret etmedik. Evet, mutlaka maskelerimizi takacağız dedik. Bekçiler buna rağmen bizi darp ettiler. Yetmedi polis geldi, polis bizim bu halimizi görünce bekçilere, "Arkadaşlar siz ne yapıyorsunuz, bu gençlerden ne istiyorsunuz?" demiş. Polis bizi gözaltı işlemi uygulandığı için hastaneye götürdü, bekçilerin darbı hastanede de sürdü."

'İŞKENCEYİ SAVUNMAK GAZETECİLİK DEĞİLDİR'

Barış Yarkadaş bugün sosyal medya hesabından konuya ilişkin yeni bir açıklama yaptı. Yarkadaş, haberi gündeme taşıması nedeniyle 'iktidar medyası' tarafından saldırıya uğradığını söyledi.  Yarkadaş'ın açıklamaları şöyle:

1- AKP medyası, dün gece HALK TV'de yayınladığım "Malatya'da bekçi şiddeti" haberinin ardından saldırıya geçti. AKP medyası, bekçinin iki gence uyguladığı şiddeti meşrulaştırarak, işkenceyi sahipleniyor. Yazıklar olsun bu anlayışa! İşkenceyi savunmak gazetecilik değildir!

2- AKP medyası, şiddete maruz kalan gençlerin "sabıkası" olduğunu iddia ederek "dayağı hakettiler" diyor. Gençler bu iddiayı yalanlıyor. Biri sadece 1 gece cezaevinde kalmış. Diğerinin ise ADLİ SİCİL KAYDI yok. Hadi olduğunu da varsayalım! Bu, şiddet için mazeret midir?

3- AKP medyası, Malatya'nın göbeğinde yaşanan bekçi şiddetini sahiplenerek, insanlık suçu işliyor. Gençler bu tutum karşısında savcılığa giderek medya kuruluşları hakkında suç duyurusunda bulundu. AKP medyası ise işkenceye destek çıkarak, günahlarına bir yenisini daha ekledi. (HABER MERKEZİ)