Yargıtay ÇHD davasında kararını açıkladı

Yargıtay, ÇHD Genel Başkanı Selçuk Kozağaçlı, Barkın Timtik ve Ezgi Çakır hakkında verilen cezaların bozulmasına hükmetti. Ölüm orucunda vefat eden Ebru Timtik hakkındaki karar ölümü nedeniyle bozuldu. Aralarında 208 günlük ölüm orucu eylemini noktalayan Aytaç Ünsal'ın da bulunduğu 14 avukat hakkındaki hapis cezası kararları ise onandı.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Yargıtay 16. Ceza Dairesi, Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) davasında kararını verdi. Yargıtay kararında ÇHD Genel Başkanı Selçuk Kozağaçlı, adil yargılama talebiyle girdiği ölüm orucu eyleminin ardından vefat eden Ebru Timtik, Barkın Timtik, Ezgi Çakır hakkında verilen cezaların bozulmasına hükmedildi. Ebru Timtik hakkındaki bozma kararı ölümü nedeniyle verildi.

Halk TV'deki habere göre 10 yıl 15 ay hapis cezasına çarptırılan ÇHD Genel Başkanı Selçuk Kozağaçlı, 18 yıl hapis cezası alan Barkın Timtik bozma kararı olmasına rağmen tahliye talepleri reddedildiği için hapisten çıkamayacak.

8 yıl hapis cezası verilen Ezgi Çakır tutuklu değildi. 13 yıl 6 ay hapis cezası alan Ebru Timtik ise vefat ettiği için bozma kararı verildi.

Selçuk Kozağaçlı, Barkın Timtik ve Ezgi Çakır'ın tahliyesi yerel mahkeme kararının ardından söz konusu olabilecek.

14 AVUKATIN CEZASI ONANDI 

208 günlük ölüm orucu eylemini noktalayan Aytaç Ünsal ile ÇHD'li avukatlar Özgür Yılmaz, Behiç Aşçı, Şükriye Erden, Engin Gökoğlu, Süleyman Gökten, Aycan Çiçek, Naciye Demir, Ayşegül Çağatay, Yağmur Ereren, Didem Baydar Ünsal, Yaprak Türkmen, Ahmet Mandacı ve Zehra Özdemir hakkında yerel mahkeme ve istinafın verdiği kararlar onandı.

ÇHD davasında avukatlara şu cezalar verilmişti:

Barkın Timtik: 18 yıl 9 ay

Özgür Yılmaz: 'Örgüt üyeliği' suçundan 13,5 yıl

Ebru Timtik: 'Örgüt üyeliği' suçundan 13,5 yıl

Behiç Aşçı, Şükriye Erden: 'Örgüt üyeliği' suçundan 12 yıl

Selçuk Kozağaçlı: 'Örgüt üyeliği' suçundan 10 yıl 15 ay

Aytaç Ünsal, Engin Gökoğlu, Süleyman Gökten: 'Örgüt üyeliği' suçundan 10 yıl 6 ay

Aycan Çiçek, Naciye Demir: 'Örgüt üyeliği' suçundan 9 yıl

Ezgi Çakır: 'Örgüt üyeliği' suçundan 8 yıl

Ayşegül Çağatay, Yağmur Ereren, Didem Baydar Ünsal, Yaprak Türkmen: 'Örgüte yardım' suçundan 3 yıl 9 ay

Ahmet Mandacı, Zehra Özdemir: 'Örgüte yardım' suçundan 3 yıl 1 ay 15 gün

'BU HUKUKSUZ KARARI TANIMIYORUZ'

Bu arada Halkın Hukuk Bürosu'ndan yapılan açıklamada "Bu hukuksuz kararı tanımıyoruz" denildi. Açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

"Yargıtay 16. Ceza Dairesi tarafından dosyamız hakkında verilen karar ile 14 avukat arkadaşımız hakkında verilen cezalar onanmıştır. Tüm dünyanın tanıklık ettiği hukuka aykırı bu cezaların onanması hukuksuzluğun, yasa tanımazlığın geldiği son noktayı göstermektedir. Bu hukuksuz kararı tanımıyoruz! Söz konusu karara ilişkin ayrıntılı açıklamayı daha sonra yapacağız."