Hrant Dink ödülü Kavala ve Hassan'ın oldu

12'inci Uluslararası Hrant Dink Ödülleri bu akşam sahiplerini buldu. Ödüle yurt dışından Mısırlı kadın hakları aktivisti Mozn Hassan, Türkiye'den ise 2017'den bu yana tutuklu bulunan iş insanı Osman Kavala layık bulundu.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR – Her yıl Hrant Dink'in doğum günü olan 15 Eylül'de düzenlenen biri Türkiye'de diğeri de yurt dışından olmak üzere iki kişi, grup ya da kuruma verilen Uluslararası Hrant Dink Ödülü’nün 12’incisinin sahipleri bugün belli oldu. Ödül töreni bu yıl pandemi nedeniyle online düzenlendi.

Ödül Komitesi Başkanı Ahmet İnsel açılış konuşmasında, "Hrant Dink Ödülü’nün veriliş amacını sahiplenmeye daha fazla ihtiyacımız var bugün” dedi.

12. Uluslararası Hrant Dink Ödülü'nün yurt dışındaki, sahibi Mısır'da kadına yönelik cinsel şiddetin ve kadın hakları ihlallerinin görünür kılınması için mücadele eden, Ortadoğu ve Kuzey Afrika genelinde feminist hareketin öncülerinden olan Mozn Hassan oldu.

Mozn Hassan

Hassan yaptığı açıklamada, "Böylesine saygın bir ödülü almak, yaşadığım tüm bu zorlukları değerli kılıyor ve bana, olası tüm sonuçlara rağmen umudu yitirmeden mücadeleye devam etmenin önemini hatırlatıyor" diye konuştu.

Hrant Dink ödülünün Türkiye'deki sahibi ise 1 Kasım 2017'den beri cezaevinde tutuklu bulunan iş insanı Osman Kavala oldu. Kavala cezaevinden gönderdiği mesajda; “Hrant Dink ödülü benim için büyük bir onur” dedi.