3 kişinin ölümüne neden olan polise indirimli para cezası

Lice'de 10 yaşındaki bir çocuk ile 2 kişinin ölmesine neden olan zırhlı araç sürücüsü polis Burhan Kolbaşı hakkında verilen 4 yıl 2 ay hapis cezası 45 bin 600 TL para cezasına çevrildi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Diyarbakır’ın Lice ilçesinde 19 Haziran 2017 tarihinde polis Burhan Kolbaş’ın sürücüsü olduğu zırhlı araç, karşı yönden gelen minibüse çarpmış ve 10 yaşındaki Zilan Yamankılıç, minibüs sürücüsü Remzi Menteşe ve yolcu İlhan Ayaş vefat emişti. Hakkında “birden fazla insanın ölümüne neden olmak” suçundan hakkında dava açılan polis Kolbaş’ın karar duruşması bugün görüldü. Diyarbakır 3’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde yapılan yargılamaya Yamankılıç ailesi ve avukatı ile sanık polis Kolbaş’ın avukatı katıldı.

Esas hakkındaki mütalaasını sunan iddia makamı, sanık Kolbaşı’nın bilirkişi raporlarında “asli kusurlu” olarak gösterildiğini, diğer sürücü Remzi Menteşe’nin ise herhangi bir kusurunun olmadığını kaydetti. Savcı, sanığın “taksirle birden çok kişinin ölümü veya yaralanması” suçundan cezalandırılmasını talep etti.

'BİLİNMEYEN CİSMİN BİLİMSELLİĞİ MÜMKÜN DEĞİL'

Yamankılıç ailesi avukatı ise, mütalaaya iştirak ettiklerini, bilirkişi raporunda lastiğin patlamasına etken olarak gösterilen 'bilinmeyen cisim' şeklinde bir nitelendirmenin bilimsel olarak açıklanmasının mümkün olmadığını söyledi. Avukat, “Bu durumda dahil aleyhe düzenlenen bilirkişi raporlarında planlı hareket edildiğinin bir göstergesidir. Raporlardaki aleyhe olan hususları kabul etmiyoruz” diyerek sanığın cezalandırılmasını istedi.

Sanık avukatı ise, müvekkilinin araç sürücüsü olarak araç bakımından sorumlu olmadığını ileri sürerek, beraat istedi.

ÖNCE İNDİRİM SONRA PARA CEZASI

Mahkeme heyeti, kısa bir aranın ardından sanık Burhan Kolbaşı hakkında “taksirle birden fazla kişinin ölümü” suçlamasıyla 5 yıl hapis cezası verdi. Mahkeme, ardından sanığın geçmişi, yargılama sürecindeki pişmanlığa ilişkin davranışlarını gerekçe göstererek, cezayı 4 yıl 2 aya indirdi. Mahkeme, bu cezayı da 45 bin 600 TL para cezasına çevirdi. (Kaynak: MA)