İzmir Barosu: Yunanistan'ı bu drama son vermeye çağırıyoruz

İzmir Barosu, Yunanistan'daki Moria Mülteci Kampı'ndaki yangınla ilgili açıklama yaptı. Açıklamada, "Yunan Hükümeti başta olmak üzere tüm Avrupa ülkelerini üzerlerine düşen sorumluluğu yerine getirmeye, mültecilere yönelik ırkçı saldırılara derhal son vermeye çağırıyoruz" ifadeleri kullanıldı.

Google Haberlere Abone ol

İZMİR - Yunanistan'ın Midilli Adası'nda bulunan Moria Mülteci Kampı’nda, 9 Eylül sabahı çıkan yangının ardından sokaklarda yaşamak zorunda kalan mültecilere yönelik ırkçı saldırılar devam ediyor. Yazılı açıklama yapan İzmir Barosu, Yunanistan hükümeti başta olmak üzere tüm Avrupa ülkelerini üzerlerine düşen sorumluluğu yerine getirmeye çağırdı.

Moria Kampı'nda çıkan bu büyük yangının ilkel yaşam şartlarının bir sonucu olduğu vurgulanan açıklamada, "Her türlü hastalığa açık, bağımsız kuruluşlar tarafından denetimi yapılmayan, insani barınma koşulları sağlamayan Moria Kampı'nda çıkan bu büyük yangın, söz konusu ilkel yaşam şartlarının bir sonucudur" denildi.

13 bine yakın mültecinin temel ihtiyaçlarının karşılanmadığı belirtilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

IRKÇI GRUPLARI KURDUĞU BARİKATLAR YÜZÜNDEN YOLLARDA BEKLİYORLAR: 9 Eylül tarihindeki yangından sonra kamp bölgesinden kaçarak uzaklaşmaya çalışan; içlerinde yaşlı, kadın ve çocuk binlerce kişinin bulunduğu mülteciler, Yunan polisi ve onların göz yumması ile adaya gelen ırkçı/faşist sivillerin kurdukları barikatlar yüzünden günlerdir yollarda beklemektedir. 13.000'e yakın mültecinin su, gıda ve barınma ihtiyaçları başta olmak üzere, en temel hayati ihtiyaçları karşılanamamaktadır. AB Türkiye Geri Gönderme Anlaşması sonrası adalarda tutsak hayatı yaşayan mültecilerin koşulları gün geçtikçe kötüleşmiş ve geçtiğimiz sene iktidara gelen sağcı Yunan Hükümeti döneminde mültecilerin hak kayıpları yeni mevzuat değişiklikleriyle doruk noktasına ulaşmıştır.

TÜM ÜLKELER YÜKÜMLÜLÜKLERİNİ YERİNE GETİRMELİ: Uluslararası mülteci hukukunun temel şartlarından biri olan devletlerin sorumluluk paylaşımı ilkesi gereği, bölgemizde yaşadığımız krizin başta Avrupa ülkeleri olmak üzere tüm dünya tarafından dikkate alınması ve mültecilerin yaşamlarına devam edebilmeleri için tüm bu ülkelerin üstlerine düşen yükümlülükleri yerine getirmeleri gerekmektedir. Baromuz, mülteci meselesinin sınır aşırı bir mesele olduğunun bilinci ile Yunanistan'ın Midilli adasında devam eden bu büyük dramı başta Yunan baroları ve hukuk örgütleri olmak üzere tüm paydaş kurumlarla birlikte takip etmektedir.

İLTİCA HAKKI EN TEMEL HAKLARDAN: Midilli adasında yaşanan bu büyük insani dram nedeniyle Yunan Hükümeti başta olmak üzere tüm Avrupa ülkelerini üzerlerine düşen sorumluluğu yerine getirmeye, mültecilere yönelik ırkçı saldırılara derhal son vermeye ve en temel haklarından olan iltica hakkına, uluslararası hukuka uygun şekilde yanıt vermeye çağırıyor; yangında zarar görenlere en içten geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz. (DUVAR)