Prof. Dr. Perinçek: Çan fay hatları kırılırsa felaket olur

Jeoloji profesörü Doğan Perinçek, Tekirdağ'ın Şarköy ilçesi açıklarında meydana gelen 4.1 büyüklüğündeki depremin, 'Depremler Çanakkale’ye yöneliyor' tezini doğruladığını söyledi. Perinçek, “Çanakkale Çan civarında üç dört tane fay var. Bu faylar aynı anda birbirini tetikleyerek kırılabilir. O zaman bir felaket olur. Kırılan fayların uzunluğunun toplamı 40-45 kilometreyi bulursa, o zaman 7 civarı, 7.2, 7.5 büyüklüğünde depremler yaşayabiliriz” diye konuştu.

Google Haberlere Abone ol

ÇANAKKALE - Tekirdağ’ın Şarköy ilçesi açıklarında Marmara Denizi'nde önceki gece meydana gelen 4.1  büyüklüğündeki deprem, İstanbul ve çevre illerde de hissedildi.

Depremin hemen ardından AFAD'dan yapılan açıklamada, "Marmara Denizi'nde Tekirdağ'ın Şarköy ilçesi açıklarında saat 00.57'de 4,1 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi" ifadelerine yer verilirken, bu depremi çok sayıda irili ufaklı başka sarsıntılar izledi. Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Jeoloji Bölümü'nden emekli Prof. Dr. Doğan Perinçek, konuyla ilgili olarak geçen günlerde açıklamada bulunmuş ve “Depremler Çanakkale’ye yöneliyor” demişti. Depremin ardından Gazete Duvar'a açıklamalarda bulunan Perinçek, birkaç gün önce söylediklerinin Tekirdağ depremi ile doğrulandığını dile getirdi.

Prof. Dr. Perinçek, "Depremler, Ganos Dağı’nın oraya ilerlemesi gerekirken ilerlemiyor. Karabiga ve Erdek yönüne dönüyor. Bunu net olarak haritada da görüyoruz. 6 depremin iki tanesi Erdek, iki tanesi Karabiga tarafına dönüyor. Bu tabi yeni gördüğüm bir şey değil, daha önceki aylarda da benzer gözlemlerim oldu. Sürekli söylediğim şu: Tekirdağ önlerine kadar depremler geliyor, oradan sonra Şarköy yönünde gideceğine, Karabiga-Erdek yönüne dönüyor, Marmara Adası civarında yön değiştiriyor. Yaşadığımız deprem de bu söylediklerimden hiç farklı değil" dedi.

.

'BİRBİRİNİ TETİKLEYEREK KIRARSA FELAKET OLUR'

Prof. Dr. Perinçek sözlerini şöyle sürdürdü: “Depremin Karabiga-Biga-Erdek tarafına yönelmesi, Çan’daki fayı tetikleyecek anlamına geliyor. Bu depremin ve Marmara’daki fayların üzerinde durmamın nedeni de o. Eninde sonunda gelecek Çan’daki fayı kıracak, Bayramiç’in güneyindeki Evciler fayını kıracak diye düşünüyorum. Veya Biga civarındaki fayları kıracak, o faylara da Biga-Çan Fay Zonu diyoruz. Orada birkaç tane fay var, ama en büyük fay Evciler fayı. Yaklaşık 45 kilometre. Buradaki fayların boyutları, 5-45 kilometre arasında değişiyor. Fayın boyu ne kadar uzunsa, yaratacağı deprem de o kadar büyük oluyor. Çan civarında, 10-15-5 kilometre gibi üç dört tane fay var. Bu faylar aynı anda birbirini tetikleyerek kırılabilir. O zaman bir felaket olur. Kırılan fayların uzunluğunun toplamı, 40-45 kilometreyi bulursa, bu bir felaket olur. O zaman 7 civarı, 7.2, 7.5 gibi depremleri yaşayabiliriz. Depremlerin zamanını hiçbir şekilde söyleyemiyoruz, ama ben bu konuda iki senedir açıklama yapıyorum. İki senedir buraya dikkat çekiyorum. Ama beklediğimden çok uzun sürdü. Daha önce de bekliyordum, yarın da olabilir, belki iki sene sonra olacak bunu bilemiyoruz. Ama kapının ağzında. Bunun net bir şekilde yaklaştığını görüyorum. Erdek-Biga-Karabiga-Çan veya Bayramiç, bunlardan biri olacak." (DUVAR)

Çanakkale yakın dolayının aktif fayları, aletsel ve tarihsel dönem depremleri (Perinçek 2018; Gürbüz vd. 2000; Ambraseys, 2002; AFAD, 2010; Perinçek 2006 yayınlarından düzenlenerek alınmıştır).