Cemil Çiçek'e hakaretle suçlanan 90 yaşındaki Aydın, serbest bırakıldı

Emekli öğretmeni Hasan Basri Aydın, sağlık sorunları nedeniyle geldiği İstanbul’da, eski bakan Cemil Çiçek'e hakaret suçlamasından gözaltına alındı. Adliyeye sevk edilen Aydın'ın tutuklanmasına karar verildi. Aydın, cezaevine götürülürken "Benden korkan bir devletten ne beklenir? Bitmiş" dedi. Silivri Cezaevi'ne gönderilen Aydın tutuklanmasına gerekçe gösterilen eski mahkeme kararının ulaştırılması üzerine cezaevine girmeden serbest bırakıldı.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Emekli edebiyat öğretmeni ve yazar Hasan Basri Aydın, Malatya’dan sağlık sorunları nedeniyle geldiği İstanbul’da havalimanında gözaltına alındı. Hasan Basri Aydın’ın eski Adalet Bakanı Cemil Çiçek'e hakaret ettiği iddiası ile ilgili eski bir dosyadan dolayı gözaltına alındı.

Gözaltına alındıktan sonra Gaziosmanpaşa Adliyesi'ne getirilen 90 yaşındaki Hasan Basri Aydın’ın hakkındaki davaların düştüğü ancak adli sicilden resmi olarak silinmediği için gözaltına alındığı ifade edildi. Adliyede ifade veren Aydın'ın tutuklamasına karar verildi.

Aydın 2007 yılında dönemin Adalet Bakanı Cemil Çiçek'e hakaret ettiği gerekçesiyle yargılanmıştı. Sincan 1. Sulh Ceza Mahkemesi 2012 yılında Hasan Basri Aydın'a, Adli Tıp Kurumu tarafından verilen cezai ehliyeti olmadığına yönelik rapor sonrasında beraat kararı vermişti. Ancak Aydın'ın 3 yıl 6 ay ruh sağlığının Adli Tıp tarafından izlenmesine karar verilmişti.

Aydın hakkındaki bu kararın aradan geçen süre boyunca kaldırılmadığı için gözaltına alındığı öğrenildi. Savcılık tarafından Silivri Cezaevi'ne gönderilen Aydın, hakkındaki bu kararın savcılığa ulaştırılması sonucu cezaevine girmeden tekrar serbest bırakıldı.

Cezaevine götürüldüğü sırada açıklama yapan Hasan Basri Aydın, "Benden korkan bir devletten ne beklenir? Bitmiş" dedi.

1954 yılında öğretmenliğe başlayan Hasan Basri Aydın ilk olarak 1960 yılında Menderes hükümetine karşı yapılan öğrenci eylemlerinde tutuklandı. Daha sonra çeşitli defalar gözaltına alınan ve sürgün edilen Aydın, 1981 yılında İçişleri Bakanlığı tarafından vatandaşlıktan çıkarılmıştı. Aydın’ın bu dönemi anlattığı Haymatlos adlı bir kitabı bulunuyor.

Hasan Basri Aydın son olarak cezaevinde bulunan iki tutuklunun tedavilerine başlanmadığı gerekçesiyle dönemin Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk ve Cumhurbaşkanı hakkında yazdığı dilekçe ve yazıdan dolayı 2011 yılında aldığı 1 yıl ve 1 yıl 2 aylık hapis cezası nedeniyle cezaevine girmişti. Aydın’ın geçmiş yıllarda da yazdığı yazılar ve dilekçeler nedeniyle 27 defa hapse girdiği biliniyor. Tiyatro sanatçısı Levent Kırca onun yaşamını konu edinen “Haymatlos” adıyla bir tiyatro oyunu sergilemişti.

Hasan Basri Aydın’ın Alzheimer hastası olduğu ve ciddi sağlık sorunları nedeniyle yaşamını tek başına sürdürmesinin imkansız olduğu belirtildi.