Savcı, gazetecilere 19 yıl hapis istedi

Hayatta olmayan MİT görevlilerinin isimlerini ifşa ettikleri gerekçesiyle 3'ü tutuklu 8 gazetecinin yargılandığı davada, savcı mütalaasını sundu. Sanıklar Barış Pehlivan, Murat Ağırel ve Hülya Kılınç'ın tutukluluk halinin devamı istendi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Libya'daki saldırıda vefat eden MİT personelinin cenaze töreninin haberleştirilmesinin ardından yaşanan tutuklamalar sonucu açılan davanın ikinci duruşması görülüyor. Savcılık, gazetecilerin ayrı ayrı "devletin güvenliğine ve siyasal yararlarına ilişkin bilgileri açıklama" ve "2937 Sayılı Devlet İstihbarat Hizmetleri ve Milli İstihbarat Teşkilatı Kanunu'na muhalefet" suçlarından 19 yıla kadar hapis cezasına çarptırılmasını talep etti.

İstanbul 34. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen davada cumhuriyet savcısı, celse arasında davaya ilişkin esas hakkındaki mütalaasını mahkemeye sundu.

Savcılık mütalaasında, tutuklu gazeteciler Barış Pehlivan, Murat Ağırel ve Hülya Kılınç ile tutuksuz gazeteciler Barış Terkoğlu, Aydın Keser, Ferhat Çelik, Eren Ekinci, Erk Acarer'in üzerine atılı "MİT mensubu olan şehitlerin kimlik bilgilerini ve dolayısıyla da ailelerinin kimlik bilgilerini, çalıştıkları görev ve faaliyetlerine ilişkin bilgileri yayımlamak, yaymak ve açıklamak suretiyle 2937 Sayılı Devlet İstihbarat Hizmetleri ve Milli İstihbarat Teşkilatı Kanunu'nun 27/3. fıkrasında tanımlanan suç ile TCK'nın 329. maddesinde tanımlanan devletin güvenliğine ve siyasal yararlarına ilişkin bilgileri açıklama" suçlarını işledikleri iddia edildi.

Gazetecilerin atılı suçlardan ayrı ayrı 8 yıldan 19 yıla kadar hapis cezasına çarptırılması istenen mütalaada, Barış Pehlivan, Murat Ağırel ve Hülya Kılınç'ın tutukluluk halinin devamına, Erk Acarer'in ise yurt dışında olması nedeniyle savunması henüz alınamadığından dosyasının ayrılmasına karar verilmesi talep edildi.

(İSTANBUL-AA)