MSGÜ, İÜ ve Akdeniz Üniversitesi'nde uzaktan eğitim kararı

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi, İstanbul Üniversitesi ve Akdeniz Üniversitesi, güz döneminde eğitimin uzaktan yapılacağını duyurdu.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi (MSGÜ), artan korona vakaları nedeniyle yeni dönemde eğitimin uzktan ypılmasına karar verdi. Rektör Handan İnci alınan kararı Twitter hesabından  şöyle duyurdu:

"Sevgili öğrenciler, Senato kararı şu anda kesinleşmiştir. Buna göre:

1. Üniversitemizde güz dönemi için uzaktan eğitim kararı alınmıştır.

2. Uygulamalı derslerde eğitimin niteliğinden ödün vermeden sürecin nasıl planlanacağı konusunda kurum içindeki görüşmelerimiz devam etmektedir.

3. Üniversitemiz Uzaktan Eğitim için alt yapı hazırlığını tamamlamıştır. Kurum için özelleştirilmiş yeni yazılımlarla bütün teorik dersler çevrimiçi (senkron) olarak yürütülecektir.

4. Bu süreci mümkün olduğu kadar verimli geçirebilmemiz için, sorunlarınızı ilgili bitimlere doğrudan aktarabilmeniz amacıyla bir Talep Yönetim Sistemi açılacaktır."

İstanbul Üniversitesi (İÜ) Rektörlüğü de, güz yarı yılı için uzaktan eğitim kararı alındığını duyurdu. Açıklamaya göre, sadece tıp, diş hekimliği ve eczacılık fakülteleri ile devlet konservatuvarının pratik ve klinik uygulama dersleri, sağlık tedbirleri alınarak yüz yüze imkanlarla yapılacak.

Açıklamada, "Tıp, Diş Hekimliği ve Eczacılık Fakülteleri ile Devlet Konservatuvarının pratik ve klinik uygulama derslerinin gerekli olan sağlık tedbirleri alınarak yüz yüze imkânlarla yapılmasının haricinde Üniversitemizdeki tüm akademik birimlerin ön lisans ve lisans programlarındaki ders, uygulama ve sınav faaliyetlerinin dijital imkânlarla ve uzaktan eğitim yöntemleriyle yapılması kararı alınmıştır" denildi.

Tezsiz yüksek lisans programlarının dijital imkanlarla, tezli yüksek lisans programlarının ise yüz yüze gerçekleştirileceği aktarılan açıklamada şu ifadelere yer verildi.

"Öğrenci sayının çokluğu göz önünde bulundurularak tezsiz yüksek lisans programlarının dijital imkânlarla ve uzaktan eğitim yöntemleriyle sürdürülmesi, küresel salgın kapsamında gerekli önlemlerin alınabilmesi durumuna göre tezli yüksek lisans ve doktora programlarının yüz yüze eğitimle sürdürülebilmesi, dijital imkânlarla ve uzaktan eğitim yöntemleriyle yapılacak olan derslerin, hem akademik birimlerin ilan edeceği program ve ders saatleri çerçevesinde senkron (çevrim içi, canlı ders) hem de asenkron (İÜÖYS’ye yüklenecek olan sekiz içerik türündeki öğretim materyali) yöntemleriyle yapılması kararlaştırılmıştır."

Twitter hesabından açıklama yapan Akdeniz Üniversitesi Rektörü Özlenen Özkan, YÖK, Sağlık Bakanlığı ve Bilim Kurulu'nun tavsiyeleri doğrultusunda güz dönemi uzaktan eğitim yapılacağını duyurdu.

Özkan, "Güz döneminde eğitimin büyük ölçüde uzaktan sürdürülmesinin hepimizin sağlığının korunması bakımından gerekli olduğu sonucuna varılmıştır. Bu konudaki ayrıntılı açıklamamız web sitemizde yer almaktadır. En kısa zamanda  yerleşkelerimizde sağlıklı şartlarda eğitimi sürdürmeyi ümit ediyorum" dedi.

Akdeniz Üniversitesi'nin açıklamasında, uygulamalı eğitimlerin zorunlu olduğu programda uygulamaların mümkünse ertelenmesi, ertelenememesi durumunda ise gerekli tedbirler alınarak yüz yüze yapılacağı belirtildi.  (HABER MERKEZİ)