Diyanet İşleri Başkanlığı, Fatih Altaylı'dan şikayetçi olacak

Diyanet İşleri Başkanlığı, "Yabancı paralar, yabancı dinler gibidir. Uzak durun" sözlerinin Ali Erbaş'a ait olmadığını ve bu sözlere yazısında yer veren Fatih Altaylı hakkında dava açılacağını duyurdu.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Diyanet İşleri Başkanlığı (DİB), "Yabancı paralar, yabancı dinler gibidir. Uzak durun" ifadelerinin Başkan Ali Erbaş'a ait olmadığını açıkladı. DİB, bu sözlere köşe yazısında yer veren Habertürk yazarı Fatih Altaylı hakkında hukuki yollara başvurulacağını duyurdu.

Sosyal medyada yapılan paylaşımlarda, Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş'ın "Yabancı paralar, yabancı dinler gibidir. Uzak durun" dediği iddia edilmiş ve sosyal medya kullanıcıları Erbaş'a tepki göstermişti. Habertürk yazarı Fatih Altaylı da bugün yayınlanan "Yabancı derken!" başlıklı yazısında Erbaş'ı eleştirdi.

Yazıyla ilgili olarak Diyanet İşleri Başkanlığı'ndan yapılan açıklamada, "Bugün (8 Eylül) Habertürk internet sitesinde Sayın Fatih Altaylı tarafından kaleme alınan 'Yabancı derken!' başlıklı yazıda yer verilen 'Yabancı paralar, yabancı dinler gibidir. Uzak durun.' sözü, Sayın Başkanımız Ali Erbaş'a ait değildir" denildi.

Altaylı hakkında dava açılacağı belirtilen açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Sayın Altaylı, Sayın Başkanımızı ve Diyanet İşleri Başkanlığımızı hedef alan ve mütemadiyen yalan ve yanıltıcı paylaşımlar yapan bir sosyal medya hesabından yayınlanan ve tamamen iftiradan ibaret bir içeriği araştırmadan köşesine taşıyarak bir yazı kaleme almıştır. Ülkemizdeki önemli gazete yazarlarından biri olan Altaylı, maalesef bu yazısıyla bir iftiranın yayılmasına ve yakışıksız yorumların yapılmasına sebep olmuştur. Konuyla ilgili hukuki yollara başvurulacaktır." (HABER MERKEZİ)