Cezaevi ziyareti HES koduyla yapılacak

Adalet Bakanlığı yeni tip korona virüsüyle mücadele kapsamında ceza infaz kurumlarında yeni önlemler alıyor. Konuyla ilgili Cumhuriyet Başsavcılıklarına gönderilen yazıda salgınla mücadele kapsamında ceza infaz kurumlarında yeni önlemlerin alınmasına ihtiyaç duyulduğu belirtilerek, Sağlık Bakanlığı ve Bilim Kurulu’nun tavsiyeleri doğrultusunda HES kodu uygulamasına geçildiği belirtildi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Adalet Bakanlığı, korona virüsüyle mücadele kapsamında ceza infaz kurumlarında alınan tedbirleri daha etkin uygulamak için HES kodunu kullanma kararı aldı.

Buna göre cezaevlerine gelen ziyaretçilerden "Hayat Eve Sığar" (HES) kodu istenecek. HES bilgileri çerçevesinde risk taşıdığı belirlenen kişiler ceza infaz kurumlarına alınmayacak. HES kodu beyan edemeyen ziyaretçilere ise kurum personeli yardımcı olacak.

Kod, cep telefonlarına indirilen HES uygulamasından ya da SMS'le alınabiliyor.

Ceza alınan tedbirler kapsamında ceza infaz kurumlarına ilk kez alınan tutuklu ve hükümlüler PCR testi yapıldıktan sonra 14 gün izolasyona tabi tutuluyor. Tutuklu ve hükümlüler 14 günlük izolasyon süresinden sonra da testleri negatif çıkarsa koğuşlarına geçebiliyor. (HABER MERKEZİ)

Etiketler cezaevi HES ziyaret