Erdoğan ve Merkel, Doğu Akdeniz'i görüştü

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Almanya Başbakanı Merkel, Doğu Akdeniz'de Yunanistan'la yaşanan gerginliği ele aldı. Görüşmenin ardından yapılan açıklamada, "Cumhurbaşkanımız, Doğu Akdeniz’de Yunanistan ve Rum kesimi ile onlara arka çıkan ülkelerin çözümsüzlüğü ve gerginliği tırmandırıcı adımlar attığını ifade etmiştir" denildi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Almanya Başbakanı Angela Merkel ile video konferans görüşmesi gerçekleştirdi.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre görüşmede, Yunanistan'la gerilim yaşanan Doğu Akdeniz’deki gelişmeler, bölgesel konular ve ikili ilişkiler ele alındı.

Açıklamada, "Cumhurbaşkanımız, Doğu Akdeniz’de Türkiye ve Kıbrıs Türk halkının haklarının korunduğu ve bütün kıyıdaş ülkelerin kazanacağı adil bir paylaşımdan yana olduklarını, ancak Yunanistan ve Rum kesimi ile onlara arka çıkan ülkelerin çözümsüzlüğü ve gerginliği tırmandırıcı adımlar attığını ifade etmiştir" denildi.

'YUNANİSTAN VE DESTEKÇİLERİ BÖLGESEL BARIŞA ZARAR VERİYOR'

Merkel'in arabuluculuk çalışmalarının memnuniyetle karşılandığı belirtilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

"Yunanistan’ın bencil ve haksız tutumunun bazı ülkelerce destek bulmasının kabul edilemez olduğunu belirten Sayın Cumhurbaşkanımız, uluslararası hukuku hiçe sayan girişimlere karşı Türkiye’nin hak ve menfaatlerini her zaman ve her yerde koruyacaklarını vurgulamıştır. Sayın Cumhurbaşkanımız, Doğu Akdeniz’de Yunanistan’ın ve onu destekleyen ülkelerin bölgesel barışa zarar veren adımlarıyla neden oldukları sorunla ilgili, Sayın Angela Merkel’in çözüme katkı verme çabalarını memnuniyetle karşıladıklarını dile getirmiştir."

Açıklamada, görüşmeye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Milli İstihbarat Teşkilatı Başkanı Hakan Fidan, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun ve Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın'ın da katıldığı aktarıldı. (HABER MERKEZİ)