Akit TV'nin 'Anırkabir' başlığına para cezası

RTÜK, 30 Ağustos Zafer Bayramı’nda devlet erkanının Anıtkabir’i ziyareti sırasında Akit TV’nin kullandığı 'Anırkabir' başlığına idari para cezası verdi. Cezanın miktarı açıklanmadı.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), bugünkü toplantısında Akit TV’nin 30 Ağustos Zafer Bayramı’nda devlet erkanının Anıtkabir’i ziyareti sırasında kullandığı başlığı ele aldı. RTÜK, Akit TV ekranında 1 dakika 43 saniye kalan “Devletin zirvesi Anırkabir’de” başlığıyla ‘kişi ya da kuruluşları eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü, aşağılayıcı veya iftira niteliğinde ifadeler içeremez’ hükmünün ihlal edildiğini belirterek, kanala idari para cezası verdi.

NETFLIX 'MİNNOŞLAR'I KATALOĞUNDAN ÇIKARACAK

RTÜK, Netflix’in 9 Eylül 2020 tarihinde yayınlanacağı duyurduğu “Minnoşlar” isimli filmini de görüştü. Filmin 11 yaşında bir çocuğu konu almasına karşın 18 yaş üstü yetişkin izleyicileri hedeflediğini kaydeden RTÜK; “Uzman raporunda yer alan çocukların erken yaşta yetişkin yaşantısı içinde yer aldığı, istismar ve kötüye kullanım içeren bir yapımın potansiyel çocuk istismarı davranış örüntülerini ortaya çıkarabileceği değerlendirildi” açıklamasını yaptı.

RTÜK, filmin 'yayın hizmetleri, çocuklara, güçsüzlere ve engellilere karşı istismar içeremez ve şiddeti teşvik edemez' hükmünü ihlal edildiği sonucuna vararak, konusu programı kataloğundan çıkarması gerektiğine oy birliğiyle karar verdi.

RTÜK; uydu üzerinden yayın yapan KANAL YALOVA, TOP SHOP TV, ANADOLU TV, BLD, NEHİR, DOLUNAY INT kanallarına da sahte sağlık ürünü satışı nedeniyle en üst sınırdan para cezası ile program durdurma cezası verdi. (ANKA)