KPSS'de Covid-19 önlemleri

KPSS'de Covid-19'lu ya da temaslı adaylar ayrı salonlarda sınava girecek. Görevliler maske dağıtacak.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - ÖSYM, 6 Eylül'de yapılacak 2020-Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS) sınavı öncesi yayınladığı duyuru ile adayların HES kodu ile sınav gününe kadar adayların bina/salon bilgilerinin güncelleneceğini, Covid-19 pozitif ya da temaslı adayların, ya da bu durumu sona eren adayların sınava gidecekleri salonun buna göre belirleneceğini duyurdu.

HES kodu ile sınava girecekleri bina/salon atamaları yeniden yapılan adaylar, kendileri için yeniden düzenlenen Sınava Giriş Belgelerini, ÖSYM’nin https://ais.osym.gov.tr internet adresinden edinebilecekler. Bu durumdaki adaylar, ÖSYM tarafından, Aday İşlemleri Sistemi'ndeki güncel iletişim bilgileri kullanılarak bilgilendirilecek.

Sınav günü Covid-19 pozitif veya temaslı duruma gelen adaylar, atamalarının yapıldığı sınav binasında Covid-19 durumu olan adaylar için oluşturulmuş ayrı salonlarda sınava alınacaklar.

Covid-19 durumu olan adayların, ÖSYM veya birimlerine herhangi bir belge sunmaları, belge göndermeleri gerekmeyecek.

MASKE VE DEZENFEKTAN DAĞITILACAK

ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Halis Aygün, Twitter hesabından, KPSS'ye ilişkin açıklama yaptı.

"KPSS ve diğer sınavlarımızda Kovid-19 pandemi önlemlerini uygulamaya devam ediyoruz" ifadesini kullanan Aygün, sınav binaları ya da salonların sınavdan önce detaylı temizliğinin yapıldığını ve dezenfekte edildiğini belirtti.

Aygün, şu değerlendirmelerde bulundu:

"Koronavirüs önlemleri kapsamında, adaylara sınav binası girişlerinde görevliler tarafından maske ve dezenfektan dağıtılacaktır. İsteyen adaylar, kendileri de dezenfektanlarını yanlarında getirebileceklerdir. Sınav görevlilerimize maske ve dezenfektanla birlikte lateks eldiven de dağıtılacaktır. Adaylar ve görevliler kendi maskeleri veya siperlikleriyle de gelebileceklerdir. Covid-19 ile ilgili durumu olan adaylar HES kodlarından belirlenecek ve Bilim Kurulunun önerisi doğrultusunda Covid-19 durumlarına göre gruplara ayrılacak ve sınav merkezlerimizde hazırlanan ayrı salonlarda sınava alınacaklar. Bu durumda olup sınav yeri değiştirilen adaylar Başkanlığımız tarafından SMS ile bilgilendirilecektir. "

Aygün, adayların sınav binalarına ulaşımı için sınav binalarının bulunduğu bölgelere belediyeler tarafından daha sık seferler düzenlenmesinin sağlanacağını belirtti.

Okul bahçelerindeki yığılmayı önlemek ve sosyal mesafeyi korumak için adaylar ve sınav görevlileri dışında hiç kimsenin okul bahçelerine alınmayacağının altını çizen Aygün, adayların sınav binalarına girişte ve sınav bitiminde binadan çıkışta, sosyal mesafenin korunması için sınav görevlileri tarafından yönlendirileceğinin kaydetti.

Okul bahçelerinin girişi veya önünde kümelenmenin önlenmesi için aday yakınlarının beklememeleri ve ayrılmalarının önem arz ettiğine değinen Aygün, adaylara başarı diledi. (ANKA/AA)