AYM kararı: Basın açıklamasına ceza hak ihlali

Tunceli’de OHAL'in yürürlükte olduğu 2016 yılında düzenlenen basın açıklamalarına katılan HDP'li yöneticilere verilen idari para cezaları Anayasa Mahkemesi (AYM) tarafından hak ihlali olarak değerlendirildi. AYM'nin iptal kararında para cezalarının demokratik toplum gereklerine uygun olmadığına vurgu yapıldı.

Google Haberlere Abone ol

TUNCELİ - Tunceli’de 2016'da düzenlenen basın açıklamalarına katıldıkları gerekçesiyle dönemin Belediye Eş Başkanları Mehmet Ali Bul ve Nurhayat Altun ile HDP İl Eş Başkanı Arslan Çağ’a idari para cezası kesildi. Avukat Fatma Kalsen 2017 yılında para cezalarının iptali için Tunceli Sulh Ceza Hakimliği’ne başvuruda bulundu. Mahkeme, emniyetin tutanaklarını değerlendirerek cezaların iptali talebini reddetti. Fatma Kalsen bunun üzerine Anayasa Mahkemesi'ne (AYM) bireysel başvuruda bulundu. Eski HDP Tunceli Milletvekili ve Belediye Başkanı Edibe Şahin, İnsan Hakları Derneği (İHD) Tunceli Şube Başkanı Gürbüz Solmaz ile aktivist Aysel Doğan'ın avukatları da kesilen para cezaları nedeniyle AYM'ye başvurdu.  Tüm dosyaları birleştiren AYM kararını verdi.

'PARA CEZALARI TOPLANTI VE YÜRÜYÜŞ DÜZENLEME HAKKININ İHLALİ'

AYM, Anayasa’nın 34. maddesinde güvence altına alınan toplantı ve gösteri yürüyüşü düzenleme hakkının ihlal edildiğine hükmederek yargılamanın yeniden yapılması için dosyayi yerel mahkemeye gönderdi. Mahkemenin ihlal kararında; başvuruculara para cezası kesilmesinin olağanüstü hal sürecinde toplantı haklarını kullanmalarında dolaylı ve caydırıcı bir etkisi olduğu belirtildi ve “Bu durumun demokratik toplum gereklerine uygun olmadığı sonucuna ulaşıldığı tespit edilmiştir” ifadelerine yer verdi. Anayasa Mahkemesinin 17 Haziranda verdiği karar avukatlara yeni tebliğ edildi.

'GÖSTERİLER BARIŞCIL YAPILDI KAMU DÜZENİ BOZULMADI'

AYM kararını değerlendiren Avukat Fatma Kalsen, 2016 yılında ilan edilen OHAL döneminde siyasi parti ve sivil toplum örgütleri tarafından çok sayıda açıklama gerçekleştirildiğine vurgu yaparak şöyle dedi: “OHAL sürecinde ilde gerçekleştirilecek basın açıklamalarının yasaklandığı ya da izne tabi olduğu valilik tarafından duyurulmuştu. Bu kapsamda bu duyurulara uyulmaması nedeniyle açıklama ve etkinliklere katılanlara idari para cezaları kesilmesini bireysel başvuru ile Anayasa Mahkemesi’ne taşıdık. İlimizden bizim dışımızda da başvuruda bulunan meslektaşlarımız oldu. AYM bu dosyaları birleştirerek ortak gerekçelerle hak ihlali olduğu sonucuna vardı. Mahkeme kararında söz konusu açıklamaların barışçıl şekilde sona erdiğine ve kamu düzeninin bozulmadığına vurgu yaptı. Alınan bu kararla ilimizde, emniyet müdürlüğü tarafından özellikle son yıllarda sıklıkla başvurulan bir yol olan idari para cezasına ilişkin verilen bu kararın önemli olduğunu, idari ve yargısal makamlar tarafından dikkate alınması gerektiğini düşünüyoruz.”

Haklarında hak ihlali kararı verilen ve her ikisi de tutuklu olan eski belediye başkanlarından Nurhayat Altun’un Tunceli Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki davası sürüyor. Mehmet Ali Bul hakkında verilen 8 yıl 9 aylık hapis cezası ise Yargıtay tarafından onandı. Cezaya ilişkin AYM’ye yapılan bireysel başvuru süreci ise henüz sonuçlanmış değil. (DUVAR)