SMA hastası İslam Olkun ikinci üniversitesini kazandı

Doğuştan SMA TIP2 hastası olan 24 yaşındaki İslam Olkun bu yıl girdiği üniversite sınavında Eskişehir Osmangazi Üniversitesi (ESOGÜ) Sosyal Bilgiler Öğretmenliği bölümünü kazandı. Kazandığı fakülteyi ziyaret ettiğini ve fakültenin engelliler için uygun olmadığını söyleyen Olkun’un, “Lütfen hayatın her alanına engellilerin erişimini kolaylaştıralım” çağrısı CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer tarafından rektörlüğe iletildi.

Google Haberlere Abone ol

ANKARA - Doğuştan kas erimesi Spinal Müsküler Atrofi (SMA) hastası olan ve tekerlekli sandalye ile yaşamını sürdüren İslam Olkun, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi (ESOGÜ) Sosyal Bilgiler Öğretmenliği bölümünü kazandı.

Olkun ailesini evlerinde ziyaret eden CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, İslam Olkun’un SMA hastalarının özel tekerlekli sandalyesi ile derslere katılabilmesi için gerekli altyapının Eğitim Fakültesi’nde hazırlanması için ESOGÜ Rektörlüğüne çağrıda bulundu.

‘İLK 40 BİNE GİRDİ’

Doğuştan SMA TIP2 hastası olan 24 yaşındaki İslam Olkun, ilk öğretiminin ardından liseyi açıktan tamamladı. Açıköğretim Fakültesi’nin 4 yıllık Kamu Yönetimi bölümünü tamamlamak üzere olan Olkun, bu yıl girdiği üniversite sınavında ilk 40 bine girerek, Osmangazi Üniversitesi Sosyal Bilgiler Öğretmenliği bölümünü kazandı.

İslam Olkun ve ailesini evlerinde ziyaret ederek tebrik eden CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, yaptığı yazılı açıklamada, “Sevgili İslam’ın okuma azmi ve kararlılığı müthiş. Lisede engellilere uygun alt yapı olmadığı açık liseyi bitirdi, daha sonra Açıköğretim Fakültesi’nde Kamu Yönetimi bölümünü kazandı. Bu yıl bitiriyor. Şimdi de Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Eğitim Fakültesi’nde örgün eğitimde Sosyal Bilgiler Öğretmenliği bölümünü kazandı. Kendisini tebrik ediyorum. İslam bu başarısıyla azmin, kararlılığın önünde hiçbir engelin bulunamayacağını hepimize gösterdi. Başarısıyla hem bizlere gurur verdi, hem de yüzbinlerce yurttaşımıza aynı şekilde umut oldu, örnek oldu. İslam’a heyecanla başlayacağı üniversitesinde başarılar diliyorum” diye konuştu.

‘EĞİTİM FAKÜLTESİ ENGELLİLERİN ERİŞİMİNE UYGUN DEĞİL’

İslam Olkun ise yaptığı açıklamada kendisinin tüm gün SMA hastaları için özel tasarlanan bir tekerlekli sandalyede oturması gerektiğini hatırlatarak, “Kazandığım bölüme gidip baktım. Eğitim Fakültesi engellilerin erişimine uygun değil. Daha önce hiç tekerlekli sandalyeli öğrencileri olmamış. Şimdi ya bir asansör yapılması ya da alt yapının benim geliş gidişime uygun hale getirilmesi gerekli. Bu vesile ile hem kamu hem de özel kuruluşlara seslenmek istiyorum. Daha erişilebilir bir toplum, daha erişilebilir bir sosyal hayat yarattığımızda, engellilerin hayata katılımı kolay olacaktır. Lütfen hayatın her alanına engellilerin erişimini kolaylaştıralım” dedi.

ASANSÖR SORUNU ÜNİVERSİTE YÖNETİMİNE İLETİLDİ

Milletvekili Çakırözer, İslam Olkun’un kazandığı bölüme rahat bir biçimde erişiminin sağlanması için üniversite yönetimi ile iletişime geçti. Çakırözer, “Rektörlük ile görüştüm. İslam bu kadar büyük engelleri kendi azmiyle aştıysa, şimdi onun okuluna huzur içinde gidip gelebilmesi için önündeki tüm engellerin kaldırılması lazım. Bu konuda ESOGÜ’nün her türlü çabayı göstereceğine inanıyorum” dedi. (DUVAR)