65 yaş üstünden manifesto: Ayrımcılık bizi korumadı, koruyamaz

Facebook'ta bir araya gelen 65 yaş üstü vatandaşlar, korona virüsü önlemlerini eleştirdi. 65 yaş üstü kişilerin haklarının ihlal edildiği belirtilen manifestoda "65 yaş üstü vatandaşlar, sizin 'saygıdeğer ve korunmaya muhtaç büyükleriniz' değil, ülkenin eşit, reşit ve tecrübeli vatandaşlarıyız. Ayrımcılık bizi korumadı, koruyamaz" denildi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Sosyal medya üzerinden bir manifesto yayınlayan 65 yaş üstü kişiler, korona virüsü (Covid-19) salgınıyla ilgili kısıtlamaları eleştirdi.

"Ne kadar süreceği kestirilemeyen salgına karşı sürdürülebilir, herkese eşit, bilimsel ve akılcı tedbirler istiyoruz. 65 yaş üstü vatandaşlar hâlâ çağdışı ne işe yaradığı belirsiz yasaklar, polis ve ceza tehdidi altında yaşıyor" ifadeleri kullanılan manifestoda, toplumda 65 yaş üstüne karşı nefretin arttığı, eşit vatandaş olarak yaşama hakkının ihlal edildiği belirtildi.

'YAŞARKEN ÖLÜ MUAMELESİ GÖRMEK İSTEMİYORUZ'

Salgının en çok 65 yaş üstü kişilerin ölüme yol açtığı hatırlatılan manifestoda "Ama yaşarken ölü muamelesi görmek istemiyoruz. Medeni haklarımızı kullanma yetisine sahip değilmişiz gibi vesayet altında tutulmaya hayır diyoruz. Bu 'dostlar alışverişte görsün' politikasından derhal vazgeçin! Salgına etkin önlem alın!" denildi ve şu ifadelere yer verildi:

"Virüsün bulaşma nedeninin yaş almış insanlar olduğu algısını yarattı, bizi yaşamdan soyutladı ve tarifi imkânsız rencide etti. Bu kararları alanlara ve ülkede demokrasi mücadelesi verdiğini iddia edenler dahil, bu kararlar karşısında susanlara soruyoruz: Aylarca en mahrem ihtiyaçlarınızı karşılamak için bile kolluk kuvvetlerine muhtaç bırakılmak; pazardan sebze-meyvenizi, fırından ekmeğinizi almanızın yasaklanması nasıl bir şey biliyor musunuz? Hapsedildiğiniz daracık evde yürüyememekten kaslarınızın erimesini seyrettiniz mi, kalp krizi, felç ve daha birçok hastalık tehdidi altında bitmeyen günleri saydınız mı hiç? Reva mıdır, nasıl yaşayacağımızı valilerin keyfiyetine bırakmak, hangi şehirde hangi yasağa tabi olduğumuzu bile kestirememek, herkese tatil kredileri dağıtılırken atacağımız her adımda izine tabi olmak?"

'TOPLANMALAR KISITLANMALI VE DAHA SIKI DENETLEME YAPILMALI'

28 binin üyesi olan "65 Yaş Üstü" Facebook grubu tarafından yazılan "65 Yaş Üstü Sosyal Medya Grubu Manifestosu" başlıklı yazıda, salgına karşı alınması önerilen önlemler ise şöyle sıralandı:

  • Bulaşmanın tüm dünyada yüzde seksen oranında evlerde, kapalı ve kalabalık ortamlarda olduğunu artık herkes biliyor. Acilen tedbirleri buna yönelik almaya; düğün, nişan, taziye, mevlit, dua benzeri toplanmaları kısıtlamaya ve daha sıkı denetlemeye çağırıyoruz.
  • İşyerlerinde maske, hijyen ve mesafe kurallarını daha sıkı denetlemeye, işe gidiş ve dönüş saatlerinde taşıtlardaki yoğunluğu önleyecek girişimlerde bulunmaya çağırıyoruz.
  • Derslikler çoğalmalı, sınıflardaki öğrenci sayısı azaltılmalıdır.
  • Sağlık çalışanlarımızın çalışma ve yaşam koşulları derhal düzeltilmelidir.
  • Salgın ile ilintili tüm bilgi ve testlerin kimlere yapıldığı ayrıntılarıyla kamuoyu ile paylaşılmalı, başta sağlık çalışanları ve temas yoğunluğu olan tüm vatandaşlara düzenli test yapılmalıdır.

'AYRIMCILIK BİZİ KORUMADI, KORUYAMAZ'

  • Gerekli olacak tüm tedbir ve kısıtlamalar bütün vatandaşlara eşit şekilde uygulanmalı ve sürdürülebilir olmalıdır. Biz 65 yaş üstü vatandaşlar, sizin “saygıdeğer ve korunmaya muhtaç büyükleriniz” değil, ülkenin eşit, reşit ve tecrübeli vatandaşlarıyız. Ayrımcılık bizi korumadı, koruyamaz. Bizi korumak isteyenlere önerilerimiz şunlar:
  • En düşük emeklilik maaşını derhal asgari ücret düzeyine çıkarın;
  • Önleyici sağlık hizmetlerini mahallemize taşıyın, sağlık hizmetlerini ulaşılabilir ve parasız yapın;
  • Mahallelerimizde sosyalleşebileceğimiz, bilgi ve yeteneklerimizi geliştirebileceğimiz, danışma hizmeti görebileceğimiz merkezler açın. Yaş almış insanların üretkenliğini köreltmeyin, destekleyin. Tüm ileri toplumlarda ve ülkemizde giderek yaş almış insanlar nüfusun önemli ve aktif bir çoğunluğunu oluşturuyor. Ömür boyu eğitim programları hazırlayın;
  • Huzurevleri kapalı hapishanelere döndü. Akıl almaz yasakları kaldırıp hem çalışan hem de kalanların yaşam koşullarını düzeltin. Unutmayın bu yasakçı zihniyetin failleri yarın aynı zihniyetin kurbanları olacak. Hepinize uzun ve sağlıklı yaşam dileklerimizle