MSB: Yunanistan'a ait 6 F-16'ya önleme yapıldı

Milli Savunma Bakanlığı, Türkiye tarafından Akdeniz'de "navtex" ilan edilen bölgeye yaklaşan Yunanistan'a ait F-16 uçaklarının bölgeden uzaklaştırıldığını açıkladı.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Milli Savunma Bakanlığı (MSB), "Navtex" ilan edilen bölgeye yaklaşan Yunanistan'a ait 6 F-16 uçağının, önleme yapılarak bölgeden uzaklaştırıldığını bildirdi.

Bakanlığın internet sitesinden yapılan açıklamada, dün Türk Hava Kuvvetleri'ne ait radar sistemleri tarafından Girit Adası'ndan kalkan ve Güney Kıbrıs'a doğru giden 6 adet F-16 uçağının tespit edildiği belirtildi.

Açıklamada, "Navtex ilan edilen bölgeye yaklaşan söz konusu askeri trafiklere gözle teşhis sağlamak ve bölgeden uzaklaştırmak maksadıyla Türk Hava Kuvvetleri'ne ait F-16 uçakları tarafından Kıbrıs Adası'nın güney batısında önleme yapılmış, uçakların Yunanistan'a ait olduğu teşhis edilmiş ve bölgeden uzaklaştırılmıştır. Deniz ve Hava Kuvvetlerimiz, Doğu Akdeniz'de de hak, alaka ve menfaatlerimizi korumak konusunda sonsuz bir kararlılıkla çalışmalarına devam etmektedir" ifadeleri kullanıldı.

Bakanlık, internet sitesinden ve Twitter hesabından uçaklara önleme yapıldığı sırada kaydedilen görüntüleri de paylaştı. (AA)