İBB belgeleri: Galata Kulesi'nde hilti ile yıkım yapılırken izinli proje yoktu

İBB Kültür Varlıkları Daire Başkanı Mahir Polat, Galata Kulesi'nin iç duvarlarında 12 Ağustos tarihinde hilti ile yıkım yapıldığı sırada onaylanmış bir proje izni olmadığına dair belgeler paylaştı. Polat, "Proje var denilmesine karşın, koruma kurulunun aykırı uygulamaları görmezden gelerek uygulama sonrasında (13.08.2020) restorasyon projesi onaylamış, o tarihte onaylı bir restorasyon projesi olmadığı tasdik edilmiştir" dedi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür Varlıkları Daire Başkanı Mahir Polat, Galata Kulesi'nin içinde hiltiyle yapılan yıkımın bir onaylanmış restorasyon projesi dahilinde gerçekleşmediğinin ortaya çıktığını açıkladı. Polat, yıkımın yapıldığı 12 Ağustos'ta yaptıkları şikayetin koruma kurulu tarafından işleme alınmadığını, bir gün sonra restorasyon projesinin onaylandığını açıkladı.

Polat, Twitter hesabından, 12 Ağustos günü yaptıkları şikayet başvurusunun yazısını ve restorasyon projesinin hilti ile işlem yapılmasından bir ün sonra yani 13 Ağustos günü onaylandığını gösteren belgeleri paylaştı. Polat şunları yazdı:

İBB'NİN YERİNDE İNCELEMESİ ENGELLENMİŞTİ

"Galata Kulesi’nde herhangi bir restorasyon proje izni olmadan yapılan yıkım ve diğer uygulamalara aynı gün (12.08.2020) yaptığımız şikayet koruma kurulunda 16 gün sonra bugün işleme alınıyor. Yıkımdan sonra toplantıda projeler onaylanıp şikayet yazımız gündeme alınmamıştı. Yıkım ve içeride tespitimiz engellenen diğer uygulamalar için 12.08.2020 tarihli şikayet yazımız aşağıdadır. Bu yazı 12.08.2020 de hem faks, hem mail hem de elden ulaştırılmasına rağmen proje gündeme alınmamış, işleme konu edilmemiştir. Proje var denilmesine karşın, koruma kurulunun aykırı uygulamaları görmezden gelerek uygulama sonrasında (13.08.2020) restorasyon projesi onaylamış, o tarihte onaylı bir restorasyon projesi olmadığı tasdik edilmiştir. Denetim birimimiz KUDEB’in (İBB Koruma Uygulama Denetim Birimi) marifeti ile yerinde inceleme çabamız engellendiği bu süreçte kurul temsilcimiz üzerinden İBB olarak bu projesiz, onaysız yıkıma karşı kurul kararında karşı oy kullanarak şerhimizi kayıt altına aldık. Şerhimiz aşağıdadır. Kamuoyunun takdirine sunarım.  İstanbul’un tarihi eserleri turistik ve tarihsel servetimizdir. İstanbul’un serveti üzerine titremek gerekir. Yegane vazifesi korumak olan kurumlara, korumaları gerekenin İstanbul’un tarihi olduğunu, müteahit firmalar olmadığını hatırlatmak isterim. Tuz kokmasın."

Mahir Polat'ın paylaştığı, 13 Ağustos tarihli, Galata Kulesi'nde kazı yapılmasına izin verilmesine dair karar belgesi şöyle:

.

Mahir Polat, hilti ile yıkımın ortaya çıkmasının ardından da şunları söylemişti: “Tarihi yapıda böyle bir çalışmaya izin verilmesi mümkün değil. Onaylanmış bir uygulama olmadığı için restorasyon demekte zorlanıyoruz. Zaten uygulamanın kendisi de restorasyon tipinde bir uygulama değil. Tarihi beden duvarları ağır makinalı cihazlarla ekipmanlarla parçalanarak yok ediliyor. Kabul edilebilir bir şey değil. Açıkcası restorasyon projesi hem yok, olsa bile bu tür bir uygulama restorasyonda kabul edilebilir bir uygulama değil. Tarihi beden duvarı geri dönüşsüz bir şekilde şu an tahrip edilmiş bir durumda. Çok travmatik bir durum” diye konuştu. (HABER MERKEZİ)