Hukukçu ve aydınlardan tepki: Bu bir yargı cinayetidir, adaletin ölümüdür

Avukat Ebru Timtik'in ölümü üzerine sanatçı Zülfü Livaneli "Ebru’nun göz göre göre ölümü bu ülkede insanlığın, adaletin, vicdanın ölümüdür" dedi. Çok sayıda baro başkanı da Timtik'in talebinin yerine getirilmemesine tepki gösterdi: "Adaleti de vicdanı da katlettiler. Bu bir yargı cinayetidir."

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Avukat Ebru Timtik'in adil yargılanma hakkı talebiyle 200'ü aşkın gün süren ölüm orucunda vefat etmesi üzerine çok sayıda hukukçu, sanatçı ve siyasetçi devletin tutumunu eleştirdi.

Nesrin Nas sosyal  medya hesabından, Timtik için "Çok üzgünüm çok. Oysa sadece adil yargılanmak istiyordu. Yurttaşlarının adil yargılanma hak talebine kulaklarını tıkayan bir devlet bir çoğunluk...Nereye koşuyoruz?" diye yazdı. Nas'ın mesajını alıntılayan Zülfü Livaneli de "Ebru’nun göz göre göre ölümü bu ülkede insanlığın, adaletin, vicdanın ölümüdür" dedi.

TANRIKULU: İSYAN ETMEMEK ELDE DEĞİL

CHP Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, Halk Tv'de katıldığı programda, “Adli Tıp ‘Cezaevinde kalamaz’ dedi. Adil yargılanma talebi için öldü. Gerçekten isyan etmemek elde değil. Bu ölümlere ne zamana kadar tanıklık yapacağız? Yazıklar olsun. Bugün bu tahliye kararı vermeyenlere, doktorlara. Yargıtay’a seslendik. Bu dosyayı ele alın dedik. Yalvardık gerçekten.“ sözleriyle avukat Ebru Timtik’in ölümüne isyan etti.

Tanrıkulu, daha sonra şu açıklamalarda bulundu:

"Maalesef avukat arkadaşımızı kaybettik, son derece üzgünüz. Şimdi naaşı Adli Tıp Kurumu'nda, şu an ölü bahanesi dediğimiz kimlik tespiti yapılıyor. Yarın sabah otopsi işlemleri yapılacak. Daha sonra naaşı defin için ailesine teslim edilecek. İnsanların vicdanını körelten ölümlerdendir açlık grevi ve ölüm orucu direnişleri ile ölmek. Maalesef bu süreçte sorumluluğu olan kurul var. Başta siyaset ve yargı kurulu var. Arkadaşımız ölmeden adil yargılanacağı bir ortam yaratabilirdik fakat olmadı. Aileden aldığım bilgilere göre Cumartesi günü saat 13.00'te annesinin yanına defin konusunda görüşleri var ve kendisinin de talebi bu yöndeymiş. Kardeşi Barkın Timtik hâlâ Silivri Cezaevi'nde, tutuklu yakınları Dersim'de. Dolayısı ile yakınlarının gelmesi açısından zamana ihtiyaç var. Bir de infaz yasasında yapılan değişiklikle yakınlarının cenaze törenine katılmak için bir izne ihtiyacı var, o prosedürleri avukat arkadaşlar başlatacaklar."

AVUKAT SİNAN ZİNCİR, CENAZE PROGRAMINI AÇIKLADI

Avukat Sinan Zincir'in sözleri ise şöyle oldu:

"Bugün ölüm orucu direnişinin 238. gününde Ebru ablamızı yoldaşımızı kaybettik. Ebru bu toprakların demokrasi mücadelesi ve devrim mücadelesinin bir şehididir. Her yerde dile getirdik, dile getirmeye devam edeceğiz, anılarına sahip çıkacağız. Ebru'nun özlemini kurduğu o güzel ülkeyi mutlaka bu topraklarda kuracağız. Bu toprakların yiğit bir evladını bir canımızı kaybettik. Türkiye halklarının, mazlumların, avukatlığını yaptığı herkesin başı sağ olsun.

Zincir, cenaze programını da açıkladı:

Yarın 8'de otopsi yapılacak, 2 saat civarı sürecek ve saat 10'da hep beraber cenazemizi alıp İstanbul Barosu önüne geçip bir anma düzenleyeceğiz. Daha sonra Gazi Cemevi'nde morga götüreceğiz. Ebru'nun vasiyeti Gazi Cemevi'nden kaldırılmak ve annesinin bulunduğu Gazi mezarlıığına defnedilmektir. Ebru, annesi ve devrimci şehitlerle orada kucaklaşacak. Cumartesi günü öğle saatlerinde cenaze gerçekleşecek. Barkın ve teyzesinin cenazeye gelebilmesi için cezaevi ile ilgili bütün girişimleri başlatacağız. Cenaze merasiminden sonra Ebru ablamızı sonsuzluğa uğurlayacağız. Ebrumuzun canına kıydınız, çiçek gibi insanların kalbini kırdınız, bu sürecin içerisinde yer alanlar bahçeleriniz bahar görmeyecek."

'HUKUKUN YOK SAYILDIĞI BİR ÜLKE KARANLIĞA MAHKUMDUR'

Meclis'te daha önce birçok kez Timtik'in sesinin duyurulması için konuşan ve soru önergeleri veren HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu tepkisini şu sözlerle anlattı: “Ebru Timtik için el birliği ile karar verildi!!! Bir insanın adalet diye diye aç kalmasına hangi görüşten olursanız olun, saygılı olun, insanlığınızı kaybetmezsiniz. Devlet yetkililerine kalan ise kalıcı bir utançtır, beton gibi baktılar 238 gündür Ruhsuz, hissiz, insafsız...”

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan da Timtik'in ardından şöyle konuştu: “Avukat Ebru Timtik’in tek talebi adil yargılanmaktı. Bu talebe kulaklarını tıkayan örgütlü kötülüğün pençesinde yaşamını yitirdi. Hukukun yok sayıldığı bir ülke karanlığa mahkumdur. Üzgün ve öfkeliyiz.”

HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar ise tepkisini, “Kötülük, örgütlü kötülük! Tek talebi adil yargılanmak olan bir avukat zulüm ve kayıtsızlık cenderesinde yaşamını yitirdi. Üzgünüz, öfkeliyiz...” sözleriyle paylaştı.

'ADİL YARGILAMA TALEBİ YERİNE GETİRİLMELİ'

CHP İstanbul Milletvekili İbrahim Kaboğlu da yaptığı paylaşımda, “Özgürlüklerinden alıkonuldukları için yaşamları devlet güvence ve sorumluluğunda olan avukatların adil yargılanma taleplerini karşılamayıp ölümüne seyirci kalan yargı ve yürütme mensupları, yaşam hakkını ihlal etmiştir. Ebru Timtik’in adil yargılanma talebi, meşru ve haklı idi” diyerek ölüm orucundaki avukat Aytaç Ünsal'ın sesinin bir an önce duyulmasının gerektiğinin altını çizdi: “Aytaç Ünsal'ın yaşatılması için, yargı ve yürütme sorumluları acil önlem almalı. Adil yargılanma talebi yerine getirilmeli.”

CHP Eskişehir Milletvekili Gaye Usluer ise şunları söyledi: “En kötü sözleri söylesek Çığlık atsak Ne çare... “Adalet sizlere ömür!”

BARO BAŞKANLARI: ADALETİ DE VİCDANI DA KATLETTİLER

Yaşamını yitiren avukat Ebru Timtik'in tahliye talebine karşı adım atılmamasıyla ilgili bazı baro başkanları ise şu tepkileri gösterdi:

Ankara Barosu Başkanı Erinç Sağkan: "Aylardır süren adil yargılanma çığlığını duymadılar. Kulaklarını kapatıp başlarını öte tarafa çevirenler, adaleti de vicdanı da katlettiler."

Antalya Barosu Başkanı Polat Balkan: "Bu bir yargı cinayetidir! Gerçeğin ilmiği hep boynunuzda olsun, vicdanınız gün yüzü görmesin cübbeli katiller!"

'AYTAÇ ÜNSAL İÇİN SES VER BARİ NE OLUR'

Bursa Barosu Başkanı Gürkan Altun: "Ebru Timtik yaşama tutunamamış, göçmüş bu yaşamdan. Adalet Ebru için geç kaldın! Aytaç Ünsal için ses ver bari ne olur?"

Diyarbakır Barosu Başkanı Cihan Ülsen: "Uydurma delillerle hapsettiler, cezalandırdılar ve el birliğiyle öldürdüler."

Van Barosu Başkanı Zülküf Uçar: "Ebru’yu hukuksuzca cezaevinde tutan, taleplerini görmezden gelen, seslerini duymayan, ATK’nın cezaevinde kalamaz raporuna rağmen zorla müdahaleyi amaçlayanlar yalnızca Ebru’yu değil, vicdanı da öldürdü. Çok üzgünüm. Işıklar içinde uyusun.

Mersin Barosu Başkanı Bilgin Yeşilboğaz: "Adil yargılanma talebiyle 238 gündür ölüm orucunda olan Av. Ebru Timtik’in hayatını kaybetmesinin üzüntüsü içerisindeyiz. 'Adalet neden gerekli?' Sorusunun yanıtına bir kez daha, 'Çünkü Adalet Yaşatır. Adaletsizlik öldürür' diyoruz.Hukuk camiamıza ve ailesine başsağlığı dilerim."

Kocaeli Barosu Başkanı Bahar Candemir: "Talebi sadece adil yargılanmak idi. Tahliye olmayı Tedavi olmayı Artık görmekten bıktığı duvarlardan kurtularak Yeşilliklere koşmayı istediğini söylemişti Ama olmadı. Ebru Timtik tutuklu halde, bir hastane odasında ve görmekten bıktığı duvarların arasında hayatını kaybetti."

Amasya Barosu Başkanı Melik Derindere: "Önce ilk celse tahliye oldu, gün yüzü göremeden tekrar tutuklandı. Adil yargılanma ve adalet diyerek gitti. Biz sadece tweet atabildik."

Ordu Barosu Başkanı Haluk Murat Poyraz: "Çok üzgünüm. Meslektaşımız Av. Ebru Timtik'i, bir insanı, bir canı yaşatamadık. (HABER MERKEZİ)

Avukat Ebru Timtik toprağa verildiAvukat Ebru Timtik toprağa verildi

Ölüm orucuna giden süreç: Savunmaya savunma almadan, itirafçı beyanlarıyla mahkumiyetÖlüm orucuna giden süreç: Savunmaya savunma almadan, itirafçı beyanlarıyla mahkumiyet