Uzman Çavuş Musa Orhan 7 günde tahliye edildi

18 yaşındaki İpek Er'e cinsel saldırıda bulunarak ölümüne neden olmakla suçlanan uzman çavuş Musa Orhan, sadece 7 gün tutuklu kaldı. Siirt 2. Ağır Ceza Mahkemesi, sanık avukatının itiraz dilekçesindeki 'hususları yerinde bularak' tahliyeye karar verdi. Savcılık ve baro, Orhan'ın yeniden tutuklanması için dilekçe verdi. Karara tepki gösteren HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar "Musa Orhan’ı tahliye eden akıl, erkek devlet aklıdır ve iktidarın cezasızlık politikalarından cesaret almaktadır" dedi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Batman’da cinsel saldırıya uğradıktan sonra 16 Temmuz'da intihar girişiminde bulanan ve tedavi gördüğü hastanede 18 Ağustos'ta vefat eden İpek Er soruşturması kapsamında tutuklanan Uzman Çavuş Musa Orhan, jet hızıyla serbest bırakıldı. Orhan, mahkemenin tahliye kararının ardından dün akşam cezaevinden salıverildi.

İpek Er'in cinsel saldırıya uğradığı adli tıp raporuyla belgelenmesine rağmen Musa Orhan ancak oluşan tepkiler üzerine 19 Ağustos'ta tutuklanmıştı. İpek Er, geride bıraktığı mektupta da, Musa Orhan'ın kendisine cinsel saldırıda bulunduğunu yazmıştı.

Orhan, 'nitelikli cinsel saldırı' suçundan yargılanıyor. Davanın ilk duruşması ise 16 Ekim'de Siirt 1. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülecek.

MAHKEMENİN TAHLİYE GEREKÇESİ...

Tutuklama kararına itiraz eden Avukat Mehmet Erkan Akkuş, dilekçesinde, müvekkilinin kaçma şüphesinin bulunmadığını öne sürdü. Bu itirazı değerlendiren Siirt 2. Ağır Ceza Mahkemesi, Orhan’ın tahliyesine karar verdi. Mahkemenin tahliye müzekkeresinde şu ifadeler kullanıldı: "Nitelikli cinsel saldırı suçundan sanık Musa Orhan hakkında Siirt 1. Ağır Ceza Mahkemesi'nin 2020/229 esas sayılı dosyası kapsamında verilen tutuklama kararına sanık müdafi tarafından yapılan itirazının, Siirt 1. Ağır Ceza Mahkemesi'nin 2020/229 Esas sayılı dosya kapsamının mahkememizce yapılan incelemesi neticesinde sanık müdafinin itiraz dilekçesinde belirtilen hususlar yerinde görülerek sanığın tahliyesine karar verilmiştir."

Mahkemenin bu kararı ile birlikte Orhan tutuklu bulunduğu cezaevinden dün akşam salıverildi.

Öte yandan Siirt Cumhuriyet Başsavcılığı ve Siirt Barosu'nun Musa Orhan’ın yeniden tutuklanması için bugün mahkemeye dilekçe verdiği öğrenildi.

AVUKAT, MÜVEKKİLİNDEN BAŞKA HERKESİ SUÇLADI

Musa Orhan'ın avukatı Mehmet Erkan Akkuş, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, "Musa’nın beraat etmesiyle değil, gencecik kızın şüpheli ölümündeki sır perdesinin aydınlatılması ve Türk Askerine iftira atanların kanun önünde hesap vermesi ile avukatlık görevimi yapmış olurum" dedi.

SANCAR: BU ZİHNİYETİ HEP BİRLİKTE DEĞİŞTİRECEĞİZ

HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, tahliye kararına tepki gösterdi. Sancar yaptığı açıklamada, "Musa Orhan’ı tahliye eden akıl, erkek devlet aklıdır ve iktidarın cezasızlık politikalarından cesaret almaktadır. Erkek egemen zihniyetle mücadele her birimizin görev ve sorumluluğundadır. Bu zihniyeti besleyen iktidar dünyasını hep birlikte değiştireceğiz" dedi. Sancar, Musa Orhan'ın tutuklanması çağrısı yaptı.

BULDAN: İKTİDARIN GÖREVİ ŞİDDETLE ETKİN MÜCADELE ETMEKTİR

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan ise "Musa Orhan’ın tahliyesi, iktidarın cezasızlık politikalarının sonucudur. İktidarın görevi tecavüzcü uzman çavuşu korumak değil kadına yönelik şiddetle etkin mücadele etmektir. İktidardan cesaret alarak tecavüzcüyü tahliye eden hukuk anlayışına son vermeliyiz" açıklamasını yaptı.

SİİRT BAROSU'NDAN TEPKİ

Siirt Barosu Başkanı Nizam Dilek, karara itiraz edeceklerini söyledi.

Mezopotamya Ajansı'na konuşan Siirt Barosu Başkanı Nizam Dilek, “Bizim ve Siirt Cumhuriyet Başsavcılığı’nın itirazı üzerine Siirt 1. Ağır Ceza Mahkemesi Musa Orhan’ın tutuklanmasına karar verdi. Avukatının bu karara itirazı üzerine dün akşam saatlerinde Musa Orhan tahliye edildi. Baro Başkanlığı ve Kadın Hakları Komisyonu olarak süreci yakından takip ediyoruz. Musa Orhan Siirt’e hakkında ‘nitelikli cinsel saldırı suçundan açılan dava kapsamında tutuklandı. İntihara teşebbüs soruşturması da Batman’da devam etmektedir. Siirt’teki mahkeme tutuklamanın tedbir niteliğinde olması gerekçesiyle tahliyesine karar vermiş. Süreci takip ediyoruz. Karara itiraz ve tekrar tutuklama talebinde bulunacağız. Mahkeme ‘rıza’ olayı üzerinden düşünmüş olabilir. Hukuki anlamda ne yapmamız gerekiyorsa yapıyoruz. Umarız bu karar tekrar değerlendirilir ve Musa Orhan tutuklanır” dedi.

SOYLU 'AÇIĞA ALACAĞIZ' DEMİŞTİ

İpek Er’in vefatı sonrası  Hürriyet'ten Ahmet Hakan'a konuşan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, konunun gündemde tutanları suçlamıştı. Soylu, Orhan'ın durumuna ilişkinse "Bir güvenlik mensubu, bu tür bir olayın içinde yer aldığında önce açığa alırız, ardından da ihraç ederiz. Bu uzman çavuşla ilgili açığa alma işlemi bir ay önce gerçekleşti, ayrıca ihraç işlemi de hemen başlatıldı. Bu konu yargının önüne  konmuştur, yargının önünde ne vardır, bunu yargı inceliyor. Yargının da üzerine düşen görevi yapacağına inancım ve güvenim tamdır” demişti.

(HABER MERKEZİ)

İpek Er'in babası: Kızımı arkadaşının evine götürmüşİpek Er'in babası: Kızımı arkadaşının evine götürmüş

İpek Er, sabaha karşı tek başına defnedildiİpek Er, sabaha karşı tek başına defnedildi

İçişleri'nden Musa Orhan açıklaması: Yargı tasarrufunda...İçişleri'nden Musa Orhan açıklaması: Yargı tasarrufunda...