Süleyman Soylu'dan Necati Özkan'a 'takviye kuvvet' yanıtı

Ekrem İmamoğlu'nun İstanbul Belediye Başkanı seçildiği kampanyayı yürüten Necati Özkan, Twitter hesabından İstanbul'da neden Takviye Hazır Kuvvetler Müdürlüğü'ne ihtiyaç duyulduğunu sordu. Yanıt İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'dan geldi. Emniyet Genel Müdürlüğü de yaptığı açıklamada "Takviye Hazır Kuvvet Müdürlüklerimizin kurulması ile her türlü toplumsal etkinliklerde alınacak önlemlere yardımcı olunması, kentsel arama ve kurtarma konularında profesyonelleşmiş uzman personel ile hizmette etkinlik ve verimliliğin artırılması, personelin sevklerinde ekonomik yönden tasarruf edilmesi sağlanmıştır" denildi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR -  İstanbul'da Takviye Hazır Kuvvet Müdürlüğü kurulmasına ilişkin Cumhurbaşkanı Kararı, Resmi Gazete'de yayınlandı. Buna göre kurulacak olan Takviye Hazır Kuvvet Müdürlüğü İstanbul Emniyeti'ne değil doğrudan merkeze bağlı olacak. Emniyet Genel Müdürlüğü Güvenlik Şube Müdürlüğü bünyesinde de 2018 yılında Ankara Takviye Hazır Kuvvet Müdürlüğü kurulmuştu. Doğrudan merkeze bağlı taşra teşkilatı olarak Ankara'da Takviye Hazır Kuvvet Müdürlüğü ve bu müdürlüğe bağlı 4 şube müdürlüğü oluşturulmuştu.

Emniyet Genel Müdürlüğü’nün 2019 yılı faaliyet raporuna göre devlet büyükleri ile siyasi parti liderlerinin programları, spor müsabakaları, geniş katılımlı eylem ve etkinliklerin öncesi, esnası ve sonrası ile doğal afetlerde güvenlik önlemi almak üzere Güvenlik Daire Başkanlığına bağlı kurulan Takviye Hazır Kuvvet Müdürlüğü, 4 Haziran 2018-31 Aralık 2019 tarihlerinde 255 farklı görevi yerine getirmişti.

İstanbul'da da benzer bir teşkilatının kurulmasının ardından sosyal medyada Cumhurbaşkanına bağlı özel polis teşkilatı kurulduğu yönünde yorumlar yapıldı.  İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun seçim döneminde kampanyasını yürüten ajansın sahibi Necati Özkan da Twitter hesabından yaptığı paylaşımda Takviye Hazır Kuvvet Müdürlüğü'nün neden kurulduğunu sordu.

"Dün yayınlanan Cumhurbaşkanlığı kararı ile  “İstanbul İlinde EGM’ye bağlı takviye hazır kuvvet” ne için kuruluyor? Ordu, polis ve jandarmanın yetmeyeceği ne tür bir tehdit algılaması söz konusu ki, böylesi bir takviye hazır kuvvet kuruluyor? Bilen varsa bir adım öne çıksın" diyen Özkan'a, yanıt İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'dan geldi.

Soylu Twitter hesabından verdiği yanıtta "Necati Bey, siz bir kampanyacısınız. Anladığım kadarıyla güvenlik yönetimi konusunda da yetkinsiniz. Olası İstanbul depremi için hazırlık toplantısındayım. Bitince bir adım öne çıkıp izah edeceğim. Siz de teşekkür edeceksiniz..." dedi.

Soylu'nun yanıtının ardından, Necati Özkan'dan bir tweet daha geldi. Özkan, Soylu'nun "Anladığım kadarıyla güvenlik yönetimi konusunda da yetkinsiniz" sözlerine "Sayın Bakan, haklısınız. Emekli bir subay olarak, güvenlik konuları hakkında sizin kadar olmasa da bir parça bilgim vardır" ifadelerini kullanarak cevap verdi. Necati Özkan bir süre sonra attığı mesajda ise Süleyman Soylu'nun kendisini arayarak bilgi verdiğini belirterek "Uzun izahat ve ilgisi için bakan beye teşekkürler" dedi.

EMNİYET GENEL MÜDÜRLÜĞÜ DE AÇIKLAMA YAPTI

Sosyal medyada dile getirilen eleştirilerden sonra Emniyet Genel Müdürlüğü de konuyla ilgili açıklama yaptı. Emniyet'in açıklamasında şöyle dendi:

- 04.06.2018 tarihli Bakanlar Kurulu Kararı ile Emniyet Genel Müdürlüğü bünyesinde 500 personelin görevlendirildiği Ankara Takviye Hazır Kuvvet Müdürlüğü kurulmuştur. Ülke genelinde gerçekleşen toplumsal etkinlik ve olaylarda Ankara Takviye Hazır Kuvvet Müdürlüğünün iki yıl içerisinde gösterdiği yüksek performansı ve verimliliği göz önüne alınarak; 20.08.2020 tarihli Cumhurbaşkanlığı Kararı ile İstanbul ilinde de 500 personelin görev alacağı Takviye Hazır Kuvvet Müdürlüğü kurulmuştur.

- Her iki ilimizde bulunan Takviye Hazır Kuvvet Müdürlüklerimiz; Türkiye genelinde gerçekleşen toplumsal etkinlik ve olaylarda vatandaşlarımızın Anayasamız ile garanti altına alınan haklarının daha etkin kullanılmasının sağlanması amacıyla alınacak önlemler kapsamında; Valiliklerimizce yapılan takviye kuvvet taleplerinde, İl Emniyet Müdürlüklerimizin çalışma koşullarının bozulmaması, personelimizin görevi dışında ek görev yüküyle performansının olumsuz etkilenmemesi, aldığı Çevik Kuvvet eğitimlerinin yanısıra diğer eğitimlerle profesyonelleşmiş personelin süratle sevk edilmesi amacıyla kurulan Takviye Hazır Kuvvet Müdürlükleri ülke genelinde toplumsal eylem/etkinliklerde (açık hava toplantısı, basın açıklaması, miting vb.), yüksek riskli spor müsabakalarında, deprem başta olmak üzere doğal afetlerde etkin bir şekilde görevlendirilmektedirler.

- 24.01.2020 tarihinde Elazığ ve Malatya illerimizde meydana gelen depremde, Takviye Hazır Kuvvet personelimiz 2 ay boyunca deprem bölgesinde aralıksız olarak görev yaparak vatandaşlarımıza en üst düzeyde hizmet etmiştir.

- Ülkemizde her yıl yaklaşık 30 milyon kişinin katıldığı ortalama 48.000 toplumsal eylem/etkinlik düzenlendiği ve yaklaşık 140.000 personelin değişik illerden takviye olarak görevlendirildiği göz önüne alındığında;  Takviye Hazır Kuvvet Müdürlüklerimizin kurulması ile her türlü toplumsal etkinliklerde alınacak önlemlere yardımcı olunması, kentsel arama ve kurtarma konularında profesyonelleşmiş uzman personel ile hizmette etkinlik ve verimliliğin artırılması, personelin sevklerinde ekonomik yönden tasarruf edilmesi sağlanmıştır. Bu şekilde personelin ulaşım esnasında ortaya çıkacak yorgunluğunun ve zaman kaybının ortadan kaldırılmasına katkı sağlayacak Takviye Hazır Kuvvet Müdürlüğü personelinin görevlendirilmesi ile iş veriminin daha da artırılması hedeflenmektedir. (HABER MERKEZİ)

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR