Denizli'de 65 yaş üstüne yasak getirildi

Denizli'de korona vakalarının artması nedeniyle yeni kısıtlamalar getirildi. Kentte sokak düğünleri yasaklandı. 65 yaş üstüne mesai saatlerinin yoğun olduğu saatlerde toplu taşıma araçlarını kullanmaları ve markete gitmeleri yasaklandı.

Google Haberlere Abone ol

Ayhan Çimendağ

DENİZLİ - Denizli'de İl Umumi Hıfzısıhha Meclisi, Vali Vekili Mehmet Okur başkanlığında toplanarak yeni kararlar aldı. Vakaların artış gösterdiği Denizli'de alınan kararlar arasında 65 yaş üstü için bazı kısıtlamalar ve düğünlerle ilgili yasaklar yer aldı.

SOKAK DÜĞÜNLERİ YASAKLANDI, SALON DÜĞÜNLERİNE SAAT SINIRI

Toplantıda sokak düğünlerinin yasaklanmasına, okul bahçesi, pazaryeri vb. yerlerde düğün yapılmasına müsaade edilmemesine, sadece düğün salonu olmayan ilçelerde ilgili Kaymakamlıklarca belirlenmiş tek bir alanın, düğün alanı olarak kullanılabilmesine karar verildi. Ayrıca belirlenen alanlarda yapılan düğünlerin en erken sabah 10:00'da başlayıp en geç gece yarısı 00:00'da bitirilmesine, yapılan düğünün en fazla 2 saat sürmesine ve iki düğün arasında en az 3 saat bulunmasına karar verildi.

İKRAMLAR DA YASAK

Denizli İl Umumi Hıfzısıhha Kurulu yaptığı toplantı sonucunda yapılan duyuruda düğünlerde yiyecek ikramının yapılmaması, gelin ve damat dışında dans edilmemesi, 65 yaş üstü vatandaşların katılmamasına karar verildiği duyuruldu.

DENETİM EKİPLERİ GENİŞLETİLECEK

Kurul aldığı kararlar arasına düğünelerin denetlenmesini de ekleyerek düğünleri başından sonuna kadar takipedecek olan denetim ekiplerinin arttırılmasına ve okul müdürleri, öğretmen, imamlar, muhtarlar vb. kamu görevlilerinden oluşan denetim ekipleri oluşturulmasına, düğün süresince denetim ekiplerinden bir görevlinin düğün sonuna kadar düğünde gözlemci olarak bulunmasına karar verdi.

65 YAŞ ÜSTÜNE YENİDEN KISITLAMA GETİRİLDİ

Korona virüs risk grubunda bulunan 65 yaş üstü vatandaşlarla ilgili yeni kararlar alan Denizli İl Umumi Hıfzısıhha Kurulu 65 yaş üstü vatandaşların mesai çıkış saatlerinde yoğunluk yaşanmaması amacıyla 17.00-19.00 saatleri arasında toplu taşıma araçlarını kullanmalarının yasaklanmasına karar verdi. Ayrıca alınan kararlara göre 65 yaş üstü vatandaşlar saat 17.00’den sonra market, pazaryeri ve alışveriş merkezlerine, cenaze törenleri ile tören sonrası ve sünnet merasimleri sonrası yapılan mevlit ve dua merasimlerine, sosyal faaliyetler ile kalabalık organizasyonlara katılmasının ve sinema, konser, tiyatro, gösteri merkezi gibi yerlere giremeyecek.