Hakkari'de gözaltına alınan 10 kişi tutuklandı

Hakkari'de gözaltına alınan 10 kişi adliyeye sevk edildi. "Örgüt üyeliği" suçlaması yöneltilen 10 kişi tutuklandı. 1 kişi ise emniyetteki ifadesinin ardından serbest bırakıldı.

Google Haberlere Abone ol

HAKKARİ - Hakkari ve ilçelerinde bazı adreslere yönelik düzenlenen baskınlarda gözaltına alınan 11 kişiden 10'u tutuklandı.

Hakkari Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen bir soruşturma kapsamında, 14 Ağustos gecesi kent merkezi ile Şemdinli, Çukurca ve Yüksekova ilçelerinde bazı adreslere düzenlenen baskınlarda 11 kişi gözaltına alınmıştı.

Gözaltına alınanlardan HDP'nin 2019 yerel seçimlerindeki Çukurca Belediye Başkan Adayı Hividar Ertunç emniyetteki işlemlerinin ardından serbest bırakıldı.

Eski Hakkari Belediye Başkanı Şükrü Çallı, İHD Şemdinli yöneticisi Pınar Yılmaz, Nihat Turgut, Ramazan Erik, Mehmet Emin Seven, Mesut Kıratlı, Reşit Güneç, Mehmet Çapraz, Ömer Faruk Tekin ve Felem Aker ise emniyetteki ifadelerinin ardından Hakkari Adliyesi'ne götürüldü.

Savcılık tarafından tutuklanma talebi ile Hakkari Sulh Ceza Mahkemesine sevk edilen 10 kişi "örgüte üye olmak" suçlmasıyla tutuklandı. (DUVAR)