Şanghay Klasmanı'na 11 üniversite girebildi

Dünyanın en iyi üniversitelerini sıralayan Şanghay Klasmanı açıklandı. Türkiye'den hiçbir üniversite ilk 100'e giremedi. İlk binde ise Türkiye'den 11 üniversite yer aldı.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Dünyanın en iyi üniversitelerini sıralayan Şanghay Klasmanı açıklandı. Türkiye'den hiçbir üniversite ilk 100'e giremedi. İstanbul Üniversitesi 401-500 sıralamasında yer alarak Şanghay Klasmanı'na göre Türkiye'nin en iyi üniversitesi oldu. Hacettepe Üniversitesi 601-700 bandında yer alırken onu İstanbul Teknik Üniversitesi 601-700 sıralaması ile takip etti. Diğer üniversiteler ise sırasıyla şöyle:

Dokuz Eylül Üniversitesi, Ege Üniversitesi, Ankara Üniversitesi, Bilkent Üniversitesi, Orta Doğu Teknik Üniversitesi, Erciyes Üniversitesi, Gazi Üniversitesi ve Marmara Üniversitesi.

Şanghay Klasmanı'nda ilk 10 sırada 8 ABD ve 2 İngiliz üniversitesi yer aldı. İlk 5'te yer alan üniversiteler ise geçen yılki listeyle aynı; En iyi üniversite Amerika Birleşik Devletleri'nden (ABD) Harvard olurken onu sırasıyla Stanford (ABD) ve İngiltere'den Cambridge Üniversitesi izledi. Amerikan üniversitesi MIT dördüncü, California Berkeley ise beşinci oldu.

Şanghay Klasmanı üniversitelerin aldığı Nobel Ödülü gibi uluslararası başarılar ile önerilen akademik makale sayılarına bakıyor. Şanghay Klasmanı bu ölçüler çerçevesinde dünyanın en iyi 2000 üniversitesini sıralıyor ancak sadece ilk bin okul listesi yayımlanıyor. (HABER MERKEZİ)