Köylülerden HES'e karşı oturma eylemi

Ordu Korgan'da köylüler, HES'e karşı iş makinelerinin önüne oturarak eylem yaptı. Çalışma ertelendi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Ordu'nun Korgan ilçesine bağlı Çiftlik köyünde yapılmak istenen Hidroelektrik Santraline (HES) karşı köylüler, iş makinelerinin önüne oturarak dereye inmelerini bir kez daha engellediler.

Korgan'ın Çiftlik köyünde HES yapmak isteyen şirket bugün sabah saatlerinde jandarma ile köye geldi. Jandarma, bölgeye gelmek isteyen köylülerin geçişini engelledi. Buna karşı köylüler fındık bahçelerinden geçerek bölgeye girdiler.

İş makinelerinin önüne oturarak köylerinde HES istemediklerini söyleyen köylüler ile jandarma karşı karşıya geldi. Makinelerin deredeki çalışmalarını engellemek için kepçenin önünde oturan kadınlardan biri, "Devleti ayakta tutan halk değil mi? Bir kere de devlet halkın yanında olsun. Hayır cebini kim dolduruyorsa onun yanında. Ben elektriksiz dururum ama ırmaksız durmam" diyerek tepki gösterdi. Köylülerin direnmesi sonucu, iş makineleri bir kez daha dereden çıkarıldı.

Köylüler, geçen cumartesi günü de köye gelerek çalışmalara başlamak isteyen şirketin iş makinelerini yolu kapatarak engellemişti. (ANKA)