Çavuşoğlu: Anlaşmanın yok hükmünde olduğunu sahada ve masada göstereceğiz

Yunanistan ve Mısır arasındaki deniz yetki alanları anlaşmasını Türkiye'nin kıta sahanlığını ihlal ettiğini söyleyen Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, "Bunun yok hükmünde olduğunu sahada da masada da göstermeye devam edeceğiz. Hem bunlara hem de tüm dünyaya" dedi. 

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Malta ve Libya'ya gerçekleştirdiği resmi ziyaretleri ve Yunanistan ile Mısır arasında imzalanan deniz yetki alanları sınırlandırma anlaşmasını değerlendirdi.

Anadolu Ajansı'na konuşan Çavuşoğlu, Türkiye, Malta ve Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti tarafından bugün yapılan ortak açıklamanın oldukça önemli olduğunu belirtti. Çavuşoğlu, bu açıklamayla "Libya'da meşru hükümete verilen desteğin yanı sıra İrini Operasyonu'nun tek taraflı olduğunun ve haksız şekilde çalıştığının vurgulandığını" söyledi.

Çavuşoğlu, Malta ile Türkiye arasındaki ikili ilişkilerin ise çok iyi düzeyde olduğunu belirterek, "Ticaretimiz 1 milyar doların üzerine çıktı. Buradaki Türk firmaların yatırım miktarı 1,7 milyar dolar civarında" dedi.

Çavuşoğlu, Yunanistan ile Mısır arasındaki deniz yetki alanları sınırlandırma anlaşmasının, özellikle Avrupa Birliği tarafında da ciddi bir hayal kırıklığına sebep olduğunu dile getirdi. Anlaşmanın metnini ve haritayı henüz görmediklerini aktaran Çavuşoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Fakat verilen bu koordinatlardan kolayca görüyoruz ki bu anlaşma hem Türkiye Cumhuriyeti'nin hem de Libya'nın kıta sahanlığını ve haklarını ihlal ediyor. Dolayısıyla bizim daha önce Birleşmiş Milletler'e (BM) bildirdiğimiz kıta sahanlığımızı ihlal eden bir anlaşma bizim için yok hükmündedir ve zaten bugüne kadar bu noktaya gelmemizin sebebi de Yunanistan'ın, Rum kesiminin, Mısır ve İsrail gibi ülkelerle Türkiye'yi yok sayarak anlaşmalar imzalamaya çalışması, adımlar atmasıdır."

"Bunun yok hükmünde olduğunu sahada da masada da göstermeye devam edeceğiz. Hem bunlara hem de tüm dünyaya" diyen Çavuşoğlu, "Bu tür anlaşmalar veya iş birlikleri bizi yolumuzdan alıkoyamaz ve kimse bizim haklarımızı da gasp edemez. Buna hiçbir zaman müsaade etmedik, etmeyeceğiz" ifadelerini kullandı.

Mısır ile Yunanistan münhasır ekonomik bölge anlaşması imzaladıMısır ile Yunanistan münhasır ekonomik bölge anlaşması imzaladı

Türkiye'den Yunanistan ve Mısır'a tepki: Anlaşma yok hükmündeTürkiye'den Yunanistan ve Mısır'a tepki: Anlaşma yok hükmünde