Reuters: AK Parti'de sözleşmeden çekilmek isteyenler çoğunlukta

AK Partili bir yetkili, İstanbul Sözleşmesi'yle ilgili kararın önümüzdeki haftaya dek verileceğini söyledi. Reuters'a konuşan yetkilinin, parti içinde çekilmenin doğru olduğunu savunanların az farkla da olsa çoğunlukta olduğunu belirtmesi dikkat çekti. 

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - İstanbul Sözleşmesi'ne ilişkin iktidara yakın bazı çevrelerce başlatılan tartışma dünya basınının da ilgisini çekiyor. Reuters ajansı Türkiye'deki tartışmaları aktardığı haberinde, konuyu AK Parti yetkililerine sordu. Ajansa konuşan yetkililer, partinin sözleşmeden çekilip çekilmemeyi değerlendirmekte olduğunu ve nihai kararın önümüzdeki haftaya dek verileceğini söyledi.

'KÜÇÜK BİR ÇOĞUNLUK...'

Üst düzey bir parti yetkilisi ajansa açıklamasında, "[Parti içinde] Çekilmenin doğru olacağını savunan az farklı bir çoğunluk var" dedi. İsmi açıklanmayan yetkili bununla birlikte, kadınları hedef alan şiddetin artmakta olduğu bir dönemde sözleşmeden çekilmenin yanlış bir mesaj vereceğini söyledi. Reuters'a konuşan bir diğer AK Parti yetkilisi ise 'şiddeti azaltmanın yolunun sözleşmeden çekilme olacağını' savunup, kararın gelecek hafta verileceğini söyledi.

'ERDOĞAN'IN ÇOCUKLARI FARKLI TARAFLARDA'

Reuters'ın haberinde, tartışmaların Pınar Gültekin cinayetinin hemen ardından yoğunlaştığına ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın çocukları Sümeyye Erdoğan Bayraktar ile Bilal Erdoğan'ın mensubu oldukları iki derneğin İstanbul Sözleşmesi konusunda farklı taraflarda durduğuna dikkat çekildi.

'TÜRKİYE'NİN UYGAR DÜNYADAN AYRILMASI ANLAMINA GELİR'

Haberde, CHP'li Gamze Taşçıer'in de olası bir çekilme konusundaki "Bu, Türkiye'nin uygar dünyadan gerçekten ayrılması anlamına gelir ve sonuçları ağır olur" sözlerine de yer verildi. (DIŞ HABERLER)