Malatya Pütürge'de deprem

Malatya'de bugün 12.37'de şiddetli bir deprem meydana geldi.. Kandilli Rasathanesi depremin merkez üssünün Pütürge, büyüklüğünün 5.7 olduğunu kaydetti. AFAD ise büyüklüğün 5.2 olduğunu bildirdi. İlçede 4.4 ve 4.8 büyüklüğünde iki artçı deprem meydana geldi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Malatya'da deprem meydana geldi. Kandilli Rasathanesi depremin merkez üssünün Pütürge ilçesi ve büyüklüğünün 5.7 olduğunu kaydetti. AFAD ise büyüklüğü 5.2 olarak kaydetti. AFAD şu verileri paylaştı: Büyüklük : 5.2 (Mw), Yer : Pütürge (Malatya), Tarih-Saat : 04.08.2020, 12:37:34 TSİ, Enlem : 38.2160 N, Boylam : 38.7293 E, Derinlik : 7.02 km.

Pütürge'de 5 Haziran'da 5.3 büyüklüğünde deprem meydana gelmişti.

Depremin hissedilmesiyle birlikte Malatyalılar ev ve iş yerlerinden sokaklara çıktı.

Deprem Batman'da da paniğe neden oldu. ( Ahmet Işık - Anadolu Ajansı )

Deprem, Diyarbakır, Batman, Elazığ, Siirt, Kahramanmaraş, Adıyaman, Şanlıurfa ve Gaziantep gibi çevre illerde de hissedildi.

GÖRÜR: MALATYA FAYI 7.4'LÜK DEPREM ÜRETEBİLECEK KAPASİTEDE

Malatya Hekimhan'da da 31 Temmuz'de 3.8 büyüklüğünde deprem meydana gelmişti. Prof. Dr. Naci Görür o depremle ilgili, "Arkadaşlar, bu sabah Malatya, Yeşilpınar/Hekimhan’da olan 3,8’lik küçük deprem Malatya Fayı üzerinde oldu, DAF (Doğu Anadolu Fayı) ile ilgili değil. Bu fay da uzun zamandır enerji biriktiriyor" demişti. Görür açıklamasının devamında "Arkadaşlar, bazı izleyicilerim Malatya Fayı hakkında bilgi istiyorlar. Bu fay son zamanlarda Munzur Üniversitesi öğretim üyesi Taylan Sancar vd tarafından ayrıntılı olarak çalışılmaktadır. 2018 J Seismol. Yayınlarına göre Malatya Fayı 7.4 büyüklüğüne varabilecek deprem üretebilecek kapasitededir. Bu hesaplamayı yazarlar bu fayın son 10 bin sene içerisinde üretmiş olduğu 4 deprem verisine dayanarak yapmışlardır" demişti.

MALATYA VALİLİĞİ'NDEN AÇIKLAMA

Depremden sonra açıklama yapan Malatya Valiliği, herhangi bir can kaybı ve yaralanmanın meydana gelmediğini duyurdu. Açıklamada, "Taşmış Mahallesi'nde 4-5 toprak evin yıkıldığı yönünde mahalle muhtarı tarafından yapılan açıklamalara ilişkin olarak yerinde yapılan araştırmalarda, Taşmış Mahallesi'nde yıkılan konut olmadığı, bir evin çatısında çökme ve daha önceki depremlerde zarar gören bazı binaların duvarlarında çatlaklar oluştuğu anlaşılmıştır" denildi. Depremin ardından bölgede artçı sarsıntıların devam etmesi nedeniyle konutu hasar gören kişilerin, hasar tespit çalışması yapılana kadar evlerine girmemeleri istendi.

Malatya Valisi Aydın Baruş, depremde, daha önceki depremlerde ağır hasarlı olan 6 binanın yıkılacak duruma geldiğini tespit ettiklerini belirterek "Lütfen vatandaşlarımız ağır hasarlı binalara girmesin" çağrısında bulundu.

Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan da "Bölgeden aldığımız ilk bilgilere göre can ve mal kaybı olmadığını öğrendik. İlçede geçmiş dönemdeki depremlerde hasar gören binaların biraz daha ağırlaştığı şeklinde bilgiler aldık." dedi. Gürkan, ekiplerin bölgede tarama çalışmalarını sürdürdüğünü sözlerine ekledi.

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), saat 18.30'da Malatya'nın Pütürge ilçesinde 4,4 büyüklüğünde deprem meydana geldiğini bildirdi. AFAD'ın internet sitesinde yer alan bilgiye göre, depremin 7,31 kilometre derinlikte meydana geldiği belirlendi.

Pötürge'de akşam 21.40'ta 4,8 büyüklüğünde bir deprem daha meydana geldi. AFAD'ın internet sitesinde yer alan bilgiye göre, depremin 3,9 kilometre derinlikte meydana geldiği tespit edildi.

Malatya Valisi Aydın Baruş, tüm Malatyalılara geçmiş olsun dileğinde bulunarak, "Ekiplerimizin sahadaki inceleme ve araştırmaları sürüyor. Şu ana kadar bize intikal eden herhangi bir olumsuz durum yok. Sarsıntılar devam ediyor. Vatandaşlarımız ağır hasarlı binalara kesinlikle girmesin" dedi. (HABER MERKEZİ-AA)