Çorum'da köylülerin siyanür korkusu: Birleşip eylem yapacağız

Çorum'un Dodurga ilçesinde maden arama faaliyetleri için ihale yapılmasına yerel halk tepki gösterdi. Tekke Köyü Muhtarı Ali Üremiş, sondaj çalışmalarında kullanılacak siyanürün bölgedeki çiftçilik faaliyetlerini bitireceğini söyledi.

Google Haberlere Abone ol

ÇORUM- Maden Teknik Arama Müdürlüğü (MTA) ekipleri, Çorum'un Dodurga ilçesinin Mehmetdede Tekke köyünde sondaj çalışması yapılması için ihale açtı. İhaleyi kazanan Turtam Teknik Sondaj isimli firmanın şantiye kurulumunu tamamladıktan sonra bölgede rezerv araştırması yapacak olmasına köy halkı tepki gösterdi. Köylüler, sondaj çalışmalarından sonra tarım ve meyvecilik üretiminin sekteye uğrayacağını, tarım yapılabilecek arazilerin azalacağını söyledi.

MUHTAR: KESİNLİKLE BU ARAMAYA KARŞIYIZ

Mehmetdede Köyü Muhtarı Ali Üremiş, köy sınırları içerisinde maden araması yapılmasına karşı olduklarını ifade ederek, “Altın siyanürle aranır, siyanür ise toprağa ve yer altındaki suya zarar verir. Köyümüzün geçim kaynağı ise çiftçiliktir. Tarlamızı, bahçemizi sulamak için sondaj vuruyoruz. Bu, bizi haliyle olumsuz etkileyecek, çiftçilik yapmamıza mani olacaktır” dedi.

Mehmetdede Köyü Muhtarı Ali Üremiş

BARAJ GÖLÜNE 100 METRE UZAKLIKTA

Muhtar Ali Üremiş, arama yapılacak bölgenin HES Obruk baraj gölüne sadece 100 metre mesafede olduğuna dikkat çekerek, bu baraj gölünden çeltik tarlalarının ve diğer arazilerinin de sulandığını ayrıca baraj gölündeki balıklarında siyanürlü aramada zarar göreceğini vurguladı.

Maden Teknik Arama Müdürlüğü ekipleri köylerinde arama yapmakta ısrar ettiği takdirde köy halkı olarak eylem yapacaklarını kaydeden Ali Üremiş, “Köyümüzün geleceği ile oynatmayız. Sadece bizim köy değil, bölgeye yakın diğer köyler de bu aramada zarar görecektir. Diğer köylerle birleşip eylem yapacağız. Ne olursa olsun suyumuzun kirletilmesine izin vermeyeceğiz" dedi.

'VALİ MUSTAFA ÇİFTÇİ BİLGİM YOK DEDİ'

Ali Üremiş, konuyla ilgili olarak Vali Mustafa Çiftçi ile görüştüğünü ancak Vali Çiftçi’nin, kendisine, “Konuyla ilgili bilgim yok” dediğini belirterek, bir ilin valisinin bilgisi olmadan MTA’nın nasıl böyle bir arama yapacağını ve kimlerden izin aldığını merak ettiklerini söyledi. Üremiş, konuyla ilgili bilgi almak amacıyla Dodurga Kaymakamı Abdülkadir Işık’ın yanına gittiklerini, Kaymakam Işık’ın da yeterli bilgiye sahip olmadığını sözlerine ekledi.

CHP İL BAŞKANI TAHTASIZ: KONUNUN TAKİPÇİSİYİZ

Çorum Cumhuriyet Halk Partisi İl Başkanı Mehmet Tahtasız, bölge halkının ve köylülerin çalışmalardan rahatsız olması ve bazı endişeleri üzerine; MTA ekiplerinin yaptıkları çalışmalarla ilgili olarak Çorum Valisi Mustafa Çiftçi ile İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Recep Cıplak’tan bilgi aldıklarını söyledi. Bu görüşmeden edindikleri bilgilere göre, bölgede altın, gümüş, antimon, bakır ve molibden madenlerinin arama tespitinin yapılacağını öğrendiklerini söyleyen Tahtasız, "Konuyu yakından takip edeceğiz" diye konuştu.