Pakdemirli: Bugün 11 ilde 14 orman yangını çıktı

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, bugün 11 ilde 14 orman yangını çıktığını açıkladı. Pakdemirli, "Bugün 11 ilde meydana gelen 14 orman yangınından 10'u kontrol altına alındı, 1'ini söndürdük, 3'ünde müdahale sürüyor" dedi. 

DUVAR – Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, bugün yaşanan orman yangınlarıyla ilgili yazılı açıklama yaptı.

11 ilde meydana gelen 14 orman yangınından 10’unun kontrol altına alındığını, 1’inin söndürüldüğünü 3’ünde ise müdahalenin aktaran Pakdemirli “Muğla’da, Milas ve Fethiye-Kelebek Vadisi olmak üzere iki adet, Aydın’da Çine-Akçaova ve Nazilli-Bozdoğan’da olmak üzere iki adet, İzmir Gaziemir-Çamönü ve Kemalpaşa’da olmak üzere iki adet, Gaziantep Merkez, Balıkesir Dursunbey, Sinop Boyabat, Samsun Vezirköprü, Bitlis Merkez, Kahramanmaraş Sucatı mevkisi, Manisa Ahmetli ve Kütahya Tavşanlı da toplam 14 orman yangını çıktı” ifadelerini kullandı.

Aydın Çine-Akçaova, İzmir Gaziemir-Çamönü ve Manisa Ahmetli orman yangınlarının devam ettiğini belirten Pakdemirli “Diğer 11 yangında yaptığımız çalışmalarla kontrolü sağladık” dedi.

Manisa’daki yangınının saat 16.00’da çıktığını ve ilk müdahalenin 16.15’te yapıldığını söyleyen Pakdemirli şöyle devam etti:

“Yangına 7 helikopter, 64 arazöz, 2 ilk müdahale aracı 11 dozer ve 250 söndürme işçisi ile müdahalemiz sürüyor. Aydın Çine Akçova yangını ise saat 12.26 başladı. İlk müdahale saat 12:36 da yapıldı. Yangına 1 uçak, 10 helikopter 40 arazöz, 5 ilk müdahale aracı, 4 dozer ve 180 söndürme işçisi ile müdahalemiz devam ediyor.”

İzmir’in Menderes ilçesindeki yangına ise 2 yangın söndürme helikopteri, 1 uçak ve 10 arazöz ile 3 dozer sevk edildiğini aktaran Pakdemirli “Yangın nedeniyle Menderes-Gümüldür kara yolu, çift yönlü ulaşıma kapatıldı” dedi. (HABER MERKEZİ)