Galatasaray'dan Akit yazarına yanıt: Asıl amaçları ortada

"Fransız’ın Galatasaray Lisesi’nde okursanız. Böyle kafa karışıklığı yaşarsınız" diyen Akit yazarına Galatarasay Kulübü'nden tepki geldi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Yeni Akit yazarı Ali Karahasanoğlu’nun, Galatasaray Lisesi için söylediği “Bizim inancımızda, örfümüzde olmayan bir sistem ile kurulan bir okul” sözlerine Galatasaray Kulübü’nden yanıt geldi.

Karahasanoğlu, 29 Temmuz günü yayınlanan, "Yine Lozan, yine bildiğiniz angutluklar!" başlıklı yazısında, Habertürk gazetesi yazarı Fatih Altaylı'ya yönelik olarak, " 'Lozan zaferdir' diyorlarsa Türkiye için değil Fransa için zafer olduğunu söylüyorlardır. Eee Fransız’ın Galatasaray Lisesi’nde okursanız. Böyle kafa karışıklığı yaşarsınız" diye yazmıştı.

Altaylı da köşesinden Karahasanoğlu’na "Derim hep 'Cahille tartışma seni de öyle zannederler' diye. Şimdi gel de bu cahile anlat anlatabilirsen Galatasaray Lisesi’nin Fransız değil yüzde bir milyon yerli ve milli olduğunu. Yahu okulu kuran ecdat dediğiniz Abdülaziz. Sultan Abdülaziz. Padişah, padişah" diye cevap vermişti.

Karahasanoğlu ise yeni bir yazı yazarak Altaylı'ya, "Peki matematik dersine kim giriyor? Padişah Abdülaziz’in yeğenleri mi? Bir bakın, belki siz tanırsınız: Amedee Erard, Samuel Gault, Florian Artaud. Neyse ki, Fizik-Kimya’ya, Abdülmecid padişahımız, hanım tarafından yeğenleri çağırmış: Guy Dufaut, Yohann Nyırumulınga, Eric Collard De Mcquerh. Diyeceğim şu ki, bu okulu da bize, Abdülaziz’in kurduğu, yerli ve milli bir okul olarak tanıtıyorlar ya.. Kimbilir, bize bunu dikte etmeye çalışanlar, yazılarında daha başka neleri, neler olarak yutturuyorlardır, siz düşünün.." diye yanıt verdi.

GALATASARAY’DAN RESMİ AÇIKLAMA

Resmi internet sitesinden açıklamada bulunan Galatasaray Kulübü ise, “Bu vatan için canını hiçe sayarak cephelere koşan, mezun vermeden şehitler veren Galatasaray Lisesi, "Fikri hür, vicdanı hür" nesiller yetiştirerek, Cumhuriyetimizin üzerine bina edildiği tüm değerleri benimseyen ve her zaman her yerde savunan bir kurum olmuştur” ifadelerini kullandı.

Açıklamanın devamında isim vermeden Karahasanoğlu’na “Türkiye'de sayısız değerli insanı tedrisatından geçiren bir ilim irfan yuvası olan Galatasaray Lisesi'ne dil uzatanların asıl amaçları ortadadır” diye yanıt verildi.

Galatasaray tarafından yapılan açıklama şöyle:

"Kulübümüzün kurucusu ve 1 numaralı üyesi Ali Sami Yen’in, "Türk olmayan takımları yenmek" hedefiyle, Türkiye'nin medar-ı iftiharı olan Galatasaray Spor Kulübü'nün temellerinin atıldığı Galatasaray Lisesi, 1481 yılına kadar uzanan kökleriyle Türk Milleti'nin sahip olduğu en önemli eğitim kurumlarının başında gelmektedir.

Çanakkale'de, Trablusgarb'da, Balkan Harbi'nde, Kafkas Cephesi'nde, Irak'ta, Gazze'de, Sina'da, vatan uğruna şehitler veren Galatasaray Lisesi, İstiklâl ruhuyla kurulan Türkiye Cumhuriyeti'nin sarsılmaz değerleriyle yoğrularak bugünlere gelmiştir.

Bu vatan için canını hiçe sayarak cephelere koşan, mezun vermeden şehitler veren Galatasaray Lisesi, "Fikri hür, vicdanı hür" nesiller yetiştirerek, Cumhuriyetimizin üzerine bina edildiği tüm değerleri benimseyen ve her zaman her yerde savunan bir kurum olmuştur.

Türkiye'de sayısız değerli insanı tedrisatından geçiren bir ilim irfan yuvası olan Galatasaray Lisesi'ne dil uzatanların asıl amaçları ortadadır. Bu cüreti gösterenler şunu bilmelidir ki; tüm kurumlarıyla tek vücut olan Galatasaray, Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün kurduğu Cumhuriyetin temel değer ve ilkelerinin yılmaz bekçisi olmaya devam edecektir." (HABER MERKEZİ)