Feyzioğlu'ndan gözaltı tepkisi: Takipçisi olacağız

TBB Başkanı Metin Feyzioğlu, Hatay Barosu Başkan Ekrem Dönmez'in kimliğini göstermediği gerekçesiyle gözaltına alınmasına tepki gösterdi: "Kanunen il Cumhuriyet Başsavcısı ile eşit kurumsal pozisyonda bulunan baro başkanının o ilde görev yapan polis memurları ve özellikle amirleri tarafından tanınmaması hayatın olağan akışına aykırıdır. Bu sebeple Hatay Barosu Başkanına yapılan uygulama ve sonrasındaki fiziki müdahale keyfidir ve kanuna aykırıdır."

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Ailesiyle yemek yediği sırada kimlik soran polislere "Dayanağınız ne?" diye soran Hatay Barosu Başkanı Ekrem Dönmez'in zorla gözaltına alınmasıyla ilgili olarak Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu'ndan açıklama geldi.

Hatay Baro Başkanı'na 'kimlik' gözaltısıHatay Baro Başkanı'na 'kimlik' gözaltısı

Yurttaşın akşam yemeği, anti-hukukun kahvaltısıYurttaşın akşam yemeği, anti-hukukun kahvaltısı

Feyzioğlu, Twitter hesabından yaptığı açıklamada şöyle dedi:

"Hatay Barosu Başkanı Av. Ekrem Dönmez’in ailesiyle yemek yediği sırada polisler tarafından kimlik göstermediği için gözaltına alınmasını kınıyoruz. Olay sonrasında TBB Avukat Hakları Merkezimizin üyesi Av. Şenol Yücesoy Mersin’den Birliğimiz adına destek olmak üzere Hatay’a intikal etmiştir. Polisin kimlik sorma yetkisi vardır. Ancak PVSK md. 4A’nın özü, polisin tanıdığı halde bir kişiye kimlik sormasına izin vermez. Kanunen il Cumhuriyet Başsavcısı ile eşit kurumsal pozisyonda bulunan baro başkanının o ilde görev yapan polis memurları ve özellikle amirleri tarafından tanınmaması hayatın olağan akışına aykırıdır. Bu sebeple Hatay Barosu Başkanına yapılan uygulama ve sonrasındaki fiziki müdahale keyfidir ve kanuna aykırıdır. Sorumlular hakkında adli ve idari yaptırım uygulanması gereklidir. TBB konunun takipçisi olacaktır." (HABER MERKEZİ)