Türk diplomat Türkmenistan'da korona çıkmasın diye mi öldü?

Türkiye'nin Türkmenistan Büyükelçiliği'nde görev yapan Kemal Uçkun, 7 Temmuz'da vefat etti. Uçkun'un korona virüsüne yakalandığı, vakaları gizlediği öne sürülen Türkmenistan'ın Uçkun'un Türkiye'de tedavi görmesine izin vermediği iddia edildi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Türkiye'nin Türkmenistan Aşkabat Büyükelçiliği Din Hizmetleri Müşaviri Kemal Uçkun, 7 Temmuz'da vefat etti.

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş da, 8 Temmuz'da Uçkun için taziye mesajı yayınladı. Erbaş, Twitter hesabından paylaştığı mesajda, "Türkmenistan Aşkabat Din Hizmetleri Müşavirimiz Kemal Uçkun Hocamızın vefatını büyük bir teessürle öğrenmiş bulunmaktayım. Merhum hocamıza Allah’tan rahmet; ailesine, yakınlarına, teşkilatımıza başsağlığı ve sabır diliyorum. Rabbim mekanını cennet, makamını âlî eylesin" ifadelerine yer verdi.

Fakat Kemal Uçkun'un ölüm nedeniyle ilgili açıklama yapılmadı. Bazı haberlerde Uçkun'un ölüm raporunda vefat nedeninin "zatürreye bağlı kalp yetmezliği" olarak yazıldığı belirtildi.

Uçkun'un cenazesi Türkiye'ye getirildi ve Denizli'nin Acıpayam ilçesinde 11 Temmuz'da toprağa verildi.

KORONA İDDİASI: TÜRKİYE'YE NEDEN GÖNDERİLMEDİ?

İngilizce yayın yapan Turkmennews sitesinde olayla ilgili olarak yer alan habere göre ise Kemal Uçkun, korona virüsü nedeniyle vefat etti.

Sitede yer alan haberde, ailesinin Uçkun'un akciğer görüntüleme sonuçlarını Türkiye'deki doktorlara gönderdiği ve doktorların korona virüsünden şüphelenerek hastanın Türkiye'ye getirilmesini istediği belirtildi.

Ancak Uçkun'un tedavi için Türkiye'ye gönderilmesi talebi, Türkmenistan resmi olarak ülkede korona virüsü görüldüğünü kabul etmediği için reddedildi.

Özgür Avrupa Radyosu'nun (RFE/RL) haberinde ise Kemal Uçkun'u tanıyan ve isminin açıklanmasını istemeyen bir kişi, Uçkun'un korona virüsünden öldüğünü söyledi. Kaynak, Türkiye'ye gönderilen akciğer filmlerini inceleyen doktorların Uçkun'un koronaya yakalandığından yüzde 90 emin olduklarını söyledi.

Türkiye'nin Uçkun'un tahliyesi için göndermek istediği uçağa Türkmenistan'ın iniş izni verilmediği de öne sürülen haberde, cenazeyi alacak uçağa da Uçkun'un ölümünden iki gün sonra izin verildiğini iddia edildi. (HABER MERKEZİ)

Türkmenistan ısrarcı: Bizde yok saklamıyoruzTürkmenistan ısrarcı: Bizde yok saklamıyoruz

Türkmenistan'da 'korona virüsü' yasaklandıTürkmenistan'da 'korona virüsü' yasaklandı