Osman Kavala için 1.000 sözcük: Vicdan ve vicdanlı

Tutuklu iş insanı Osman Kavala’yı anlatan bin sözcük derlendi. 'Kavala'yı bir sözcük ile anlatsanız ne söylerdiniz?' sorusuna en çok 'vicdan' denildi.
En az iki defa kullanılan tüm sözcüklerin bilgisayar destekli veri analizine dayanan portre çalışmasında Osman Kavala’nın alnında “Vicdan” sözcüğü göründü.

DUVAR – Gezi protestolarını organize etmekle suçlandığı davada beraat etmesine rağmen tahliye edilmeyen Osman Kavala tutukluluğunun 1000. gününde. Silivri Cezaevi’nde tutulan Kavala için arkadaşları, sevenleri ve sayanları onu bir sözcükle tarif etti. En çok kullanılan sözcükler ‘vicdan ve vicdanlı’,’ mütevazı ve tevazu’, ‘iyilik ve iyi’, ‘insan’ oldu.

23 Temmuz’da son bulan ankete 1.000 kişi katıldı. Türkçe, Kürtçe, Ermenice, Yunanca, Arapça ve İngilizce yapılan çağrıya katılımcılar istedikleri dilde cevap verdiler. Daha sonra her sözcük diğer beş dile çevrildi. Osman Kavala için yazılan tüm sözcükleri ve hangi sıklıkla yazıldıklarını görmek için bu bağlantıya tıklayabilirsiniz.

En çok kullanılan sözcükler ‘vicdan ve vicdanlı’ (48), ‘mütevazı ve tevazu’ (44), iyilik ve iyi (30), insan (28), nezaket (19), umut (17), diğerkâm (14), dayanışma (13), zarafet (11) ve özgürlük (11) oldu.

‘DON KİŞOT’, ‘ALAN AÇMAK’, ‘KAVALALI BEDRETTİN’

Ahmet Ümit “Haksızlığa uğramış çağdaş Don Kişot”, Leman S. Darıcıoğlu “Alan açmak”, Peter Balakian “Devasa-İnsanlık”, Zafer Kıraç “Dikkatli , yetenekli”, Sare Çankaya “Niye uçmuyor İnci? Uçar birgün… ❤”, Elazar Barkan “Liderlik Empati”, Ayşe Gül Altınay “Yürek açıklığı, nezaket, saygı”, Baskın Oran “Bir aziz oldu”, M. Yaşar Yılmaz “Her görevi küçük, büyük demeden üstlenir”, Aydın Hekimoğlu “Kavalalı Bedrettin” yazdı.

11 kişinin ‘mavi’, 5 kişinin ‘Anadolu’ sözcükleriyle tarif ettiği Osman Kavala’yı, son romanı Delibo’da ana karakterine Yusuf Kavala ismini vererek selamlayan Murat Uyurkulak, ‘beynelmilel’ sözcüğüyle anlattı. Gazeteci Melis Alphan ‘ışık’, Stella Ovadia ‘Luzio’ yani ‘Işıksaçan’,  Özgür Mumcu ise ‘diğerkâm’ sözcüklerini seçerken, Serdar Aksoy ‘Commodore 64’ diyerek Türkiye’nin ilk kez Kavala’yla tanıdığı kişisel bilgisayarı hatırlatmış oldu.