TBB'den Ali Erbaş'a istifa çağrısı

Türkiye Barolar Birliği, Mustafa Kemal Atatürk'e 'lanet okuduğu' gerekçesiyle tepki çeken Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş'ı kınadı ve istifaya davet etti. TBB'den yapılan açıklamada "TBB yönetimi olarak Diyanet İşleri Başkanını, Atatürk’ü kastederek söylediği kabul edilemez sözleri sebebiyle kınıyor, Türk Milletinden acilen özür dilemesini ve istifa etmesini bekliyoruz" denildi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR -Türkiye Barolar Birliği (TBB), Ayasofya'daki ilk hutbesinde "Fatih Sultan Mehmet Han, gözbebeği olan bu muhteşem mabedi kıyamete kadar cami olmak kaydıyla vakfedip müminlere emanet bırakmıştır. Bizim inancımızda vakıf malı, dokunulmazdır. Dokunanı yakar. Vakfedenin şartı vazgeçilmezdir, çiğneyen lanete uğrar" sözleri üzerine Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş'ı istifaya davet etti.

Ayasofya'nın camiden müzeye dönüştürülmesi yönündeki 1934 tarihli Bakanlar Kurulu kararının altında imzası bulunan Mustafa Kemal Atatürk'e 'lanet okunduğu' şeklinde tepki çeken Erbaş'a seslenen TBB, Erbaş'ı kınadı ve özür dilemesi gerektiğini belirtti. TBB'den yapılan yazılı açıklama şöyle:

"Mustafa Kemal Atatürk, padişahın mülkü sayılan ülkede, onun kulu olarak yaşayan insanlarımızı, yaptığı devrimlerle özgür yurttaşlar haline getiren kurucu liderdir.

Diyanet İşleri Başkanının, oturduğu makamı borçlu olduğu Mustafa Kemal Atatürk’e karşı, gizli ajandasına dayalı sözler sarf etmesi asla kabul edilemez.

Layık olmadıkları halde bu tür makamları işgal edenlerin, kutsal din duygularını gizli ajandaları doğrultusunda kullanmalarının hiç kuşkusuz başka örnekleri de olmuştur.

Cumhuriyet sayesinde oturdukları koltuklardan Atatürk'e ve Cumhuriyet'e saldırılar yapanları tarih affetmeyecektir.

TBB yönetimi olarak Diyanet İşleri Başkanını, Atatürk’ü kastederek söylediği kabul edilemez sözleri sebebiyle kınıyor, Türk Milletinden acilen özür dilemesini ve istifa etmesini bekliyoruz." (HABER MERKEZİ)