Fatma Altınmakas’la ilgili haberlere erişim engeli

Muş Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü, kocasının kardeşi tarafından tecavüze uğrayıp kocası tarafından öldürülen Fatma Altınmakas'a dair pek çok habere erişim engeli getirtti.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Muş’un Malazgirt ilçesinde kayınbiraderinin tecavüze uğradığı için şikayetçi olduktan sonra kocası tarafından öldürülen Fatma Altınmakas’a dair bazı haberlere erişim engeli getirildi. Erişim engeli için başvuran ise Fatma Altınmakas’ı korumakla yükümlü kurumlardan Muş Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü.

KORUNMADI, ÖLDÜRÜLDÜ

Evrensel'den Görken Kınacı'nın haberine göre, katledilen Fatma Altınmakas, 12 Temmuz günü Konakkuran Jandarma Karakolu'nda kendisine tecavüz ettiği iddiasıyla (eşinin kardeşi) Sinan Altınmakas'ı şikayet etti. Türkçe bilmeyen Altınmakas’ın ifadesinde Kürtçe tercüman bulundurulmadığı için darbedildiğini anlatamadığı ancak sağlık kontrolü için götürüldüğü Adli Tıp'ta şiddetin belirlendiği belirtildi. 6 çocuk annesi Fatma Altınmakas, başvurusundan iki gün sonra, 14 Temmuz’da kocası Kazım Altınmakas tarafından öldürüldü.

Öldürülen Altınmakas'ın kardeşi Mir Bedirhan Ayaz, ablasının şikayeti üzerine Sinan Altınmakas’ın gözaltına alındığını ancak 2 gün sonra adli kontrolle serbest bırakıldığını belirtmişti. Ablasının katilinin sadece Kazım Altınmakas olmadığını belirten Mir Bedirhan Ayaz, Fatma Altınmakas’ın toplumsal baskıyla öldürüldüğünü belirtmiş; "Acaba bu katliam emrini veren ya da Kazım Altınmakas’ın sadece fikir ve eylemi içerinde mi oluşmuş yoksa köydeki akrabaların ve S.A’nın baskısıyla mı bu cinayet işlenmiş, hepsine bakmak gerekiyor" demişti.

Fatma Altınmakas cinayetinin arka planını sorgulayan bu haberlere erişim engeli getirildi. Muş Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü'nün başvurusuyla mahkeme, Mezopotamya Haber Ajansı’nın haberleştirdiği bilgilerle, Evrensel.net’te yayımlanan “Öldürülen Fatma Altınmakas’ın kardeşi: Ablam toplumsal baskıyla öldürüldü” başlıklı habere erişim engeli getirdi. Mahkeme kararında, bu haberin yanı sıra pek çok haber sitesinde Fatma Altınmakas cinayetine dair haberlere de erişim engeli getirildiği görülüyor.

ETİKET DE ENGELLENDİ

Mahkemenin erişim engeli kararında, onlarca haber sitesinde yer alan haberlerin yanı sıra Ekşisözlük'teki Fatma Altınmakas başlığına ve Twitter'da #FatmaAltınmakasaSesOl etiketi ile yapılan paylaşımlara erişim engeli getirildi. Twitter'ın erişim engeli kararını uygulayıp uygulamayacağı henüz bilinmiyor.

ÇOCUKLARIN PSİKOLOJİSİ BAHANE EDİLDİ

Muş Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü'nün, Malazgirt Sulh Ceza Hakimliği'ne yaptığı erişim engeli başvurusunda, katledilen Fatma Altınmakas’ın çocuklarının psikolojilerinin bu haberler nedeniyle olumsuz etkilenebileceği belirtildi. (Kaynak: Evrensel)

Şikayeti anlaşılamamış: Kürtçe tercüman atanmaması katline zemin hazırladıŞikayeti anlaşılamamış: Kürtçe tercüman atanmaması katline zemin hazırladı