Türk Tarih Kurumu'na yeni başkan: Birol Çetin

"Darbe teşebbüsüne karışmış, pişman olmuş, nedamet duyan kişilere de sahip çıkmamız gerekiyor" dediği için gelen tepkiler üzerine dün görevinden istifa eden Türk Tarih Kurumu Başkanı Ahmet Yaramış'ın yerine Prof. Dr. Birol Çetin atandı.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan Türk Tarih Kurumu (TTK) Başkanlığına Prof. Dr. Birol Çetin'i atadı. Atama kararı, Resmi Gazete'de yayımlandı.

15 Temmuz ile ilgili olarak “Darbe teşebbüsüne karışmış, pişman olmuş, nedamet duyan kişilere de sahip çıkmamız, onları bu toplumun içine dahil etmemiz, kazanmamız gerekiyor” diyen Türk Tarih Kurumu Başkanı Ahmet Yaramış tepkiler üzerine özür dilemiş ve dilinin sürçtüğünü ileri sürerek “Cumhurbaşkanımız isterse, gereğini yaparım, istifa ederim. Ama ben kendim istifa edersem bunun saygısızlık olacağını düşünüyorum” demişti.

Ahmet Yaramış dün istifa etti. Cumhurbaşkanı Erdoğan Yaramış'ın yerine Prof. Dr. Birol Çetin'i atadı.

BİROL ÇETİN KİMDİR?

1965 yılında Sivas'ta doğdu. İlkokulu Sivas’ta, liseyi Tekirdağ’da tamamladı. Anadolu Üniversitesi İktisadi ve İdari İlimler Fakültesi İktisat Bölümünde lisans (1986), İstanbul Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Türk İktisat Tarihi Anabilim Dalında yüksek lisans (1992) çalışmasını tamamladı. Aynı bilim dalında “Osmanlı İmparatorluğu’nda Barut Sanayi 1700-1900” adlı doktora tezi ile doktor unvanını (1997) aldı. Kurucu üyeliğini yaptığı Gaziosmanpaşa Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesinde İktisat ve Enformatik bölümlerinin başkanlığını yaptı. Osmanlı İmparatorluğu’nda Barut Sanayi 1700-1900 (2001) adlı bir araştırma kitabı var. (HABER MERKEZİ/AA)