TÜRKSAT'tan istifa eden RTÜK Başkanı, 3 bin lira zamlı maaşla Halkbank'a atandı

CHP İzmir Milletvekili ve KİT Komisyonu üyesi Atila Sertel, tepkiler üzerine aylık 9 bin 500 TL maaş aldığı TÜRKSAT Yönetim Kurulu üyeliğinden istifa eden RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin’in 3 bin lira zamlı olarak Halkbank Yönetim Kurulu üyeliğine atandığını açıkladı. Şahin'in üç ayrı kurumdan aylık 30 bin TL maaş aldığı belirtildi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Aynı anda birden fazla kurumdan maaş alan RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin, tepkiler üzerine 6 Aralık 2019'da 9 bin 500 TL maaş aldığı TÜRKSAT Yönetim Kurulu üyeliğinden istifa etti. CHP İzmir CHP İzmir Milletvekili ve KİT Komisyonu üyesi Atila Sertel, Ebubekir Şahin'in TÜRKSAT'ta aldığı maaştan 3 bin lira daha fazla alarak Halkbank Yönetim Kurulu Üyeliği'ne atandığını açıkladı.

Atilla Sertel, RTÜK Başkanlığı’nın yanı sıra Halkbank ve Basın İlan Kurumu üyeliği görevlerini yürüten Şahin’in ortalama maaşının 30 bin lirayı bulduğunu belirtti. Ebubekir Şahin'in RTÜK Başkanlığı’ndan 15 bin TL civarında maaş aldığını söyleyen Sertel, Halkbank yönetim kurulu üyeliğinden de 12 bin 500 TL aldığını ifade etti. Sertel, Ebubekir Şahin'in, Basın İlan Kurumu Genel Kurulu üyesi olarak da toplantı başına 6 bin lira civarında ödeme aldığını belirtti.

Sertel, “KİT üyesi ve partimizin KİT Sözcüsü olarak Halkbank Genel Müdürü’ne ekonomiden anlamayan, finans bilmeyen Ebubekir Şahin’den ve daha önce atanan Mevlüt Uysal’dan banka yönetiminde nasıl bir katkı bekliyorsunuz diye sordum. Bana cevap veremediler. Ebubekir Şahin’in ve eski İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal’ın bankaya bir katkıları yok ancak bankanın onların bütçesine katkısı olduğu açık” diye konuştu.

CHP İzmir Milletvekili Atila Sertel’in Halkbank KİT Alt Komisyonu toplantısında yönetim kurulu üyelerinin maaşlarına ilişkin yönelttiği soruya verilen yanıtta şöyle denildi:

“Bankamız 12.06.2020 tarihinde yapılan Genel Kurul Toplantısı’nda alınan karar uyarınca; Yönetim Kurulu Üyelerinden uhdesinde kamu görevi bulunmayan üyeye 22 bin 500 TL, uhdesinde kamu görevi bulunan üyeye 12 bin 530 TL, Denetim Kurulu üyelerine de 10 bin 140 TL ücret ödenmektedir.”

FARUK BİLDİRİCİ YARGIYA TAŞIMIŞTI

CHP kontenjanından RTÜK üyesi olan Faruk Bildirici, Şahin’in aynı anda üç kurumda görev almasının hukuka uygun olmadığını gündeme getirerek konuyu yargıya taşımıştı. Bunun üzerine RTÜK’ün Üst Kurul toplantısında Bildirici’nin açıklamaları ve eylemlerinin yasaya aykırı olduğu, “gizlilik taşıyan bilgileri kamuoyuna duyurduğu” belirtilerek üyelikten çıkarılması gündeme gelmiş Bildirici AK Parti ve MHP’li üyelerin oylarıyla üyelikten çıkarılmıştı. (HABER MERKEZİ)