İstanbul'da protesto: Başka Pınarlar olmayacak

İstanbul'da kadınlar, Pınar Gültekin'in katledilmesini protesto etmek amacıyla Beşiktaş'ta bir araya geldi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Muğla’nın Ula ilçesinde Cemal Metin Avcı tarafından katledilen Pınar Gültekin’in ardından Türkiye'nin dört bir yanında protesto gösterileri düzenleniyor.

İstanbul Beşiktaş'ta bir araya gelen kadınlar, "Kadın yaşam özgürlük", "Asla yalnız yürümeyeceksin" sloganlarıyla erkek şiddetini protesto etti. İstanbul Sözleşmesi'nin bir an önce uygulamaya konulması çağrısında bulunan kadınlar, meydanlardan kazanarak gitmek istediklerini belirterek "Milyonlarca kadının öfkesiyle bu meydanlardayız. Her kadına diyoruz ki 'asla yalnız yürümeyeceksin.' İstanbul Sözleşmesi kadınlar için yaşamdır. Bunlar ne diyorlar? 'Gelenek' diyorlar. Geleneğe bakar mısınız!" açıklamasını yaptı.

'ERKEK VE KADIN ARASINDA SAVAŞ VAR'

Kadın Meclisleri Genel Sekreteri Fidan Ataselim protestoda bir konuşma yaptı. "Kadın ve erkek arasında savaş var" diyen Ataselim şunları söyledi: "Her gün bir başka yerde bir başka eylemdeyiz. Bize neler reva görüyorlar. Bizler İstanbul Sözleşmesi'ne asla dokundurtmayız. O kadar öfkeliyiz ki bir adım geri gitmeyeceğiz. Kadınları çok hafife alıyorlar. Hiç tanımadığımız bir kadının dövizini taşıyoruz. Artık yeter. Yaşamak istiyoruz. Sadece yaşamak değil, kadınlar eşit yaşayacak. Biz niye bu kadar kararlıyız? Bir kere daha söyleyelim: Ölümüne kadar kararlıyız. Önce 'Yasalar var' dediler. Sonra '6284 etkin uygulanmıyor' dediler. Emine Bulut çocuğu gözü önünde öldürüldükten son itiraf ettiler. 81 ile genelde gönderdiler. Adalet Bakanı, İçişleri Bakanı, Aile Bakanı neredesiniz? Savaş var savaş! Erkek ve kadın arasında savaş var. Çözüm bellidir. İstanbul Sözleşmesi'nin açıp okuyacaksınız. Gelenekmiş. 'Güç veriyorsunuz erkeklere' dedik ama dinletemedik. Erkek bir hükümet istemiyoruz. Erkekler, ellerinizi kadınların hayatlarından çekin!"