'Ölüm orucu' dilekçesine 5 gözaltı

Adil yargılama talebiyle ölüm orucunda bulunan avukatlar Ebru Timtik, Aytaç Ünsal ile müvekkilleri Didem Akman ve Özgür Karakaya için Yargıtay'a dilekçe vermek isteyen TAYAD üyelerini polis engelledi, 5 kişi gözaltına alındı.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Halkın Hukuk Bürosu üyesi avukatları Ebru Timtik ve Aytaç Ünsal ile müvekkilleri Didem Akman ve Özgür Karakaya’nın tutuklu bulundukları cezaevlerinden “adil yargılanma” talebiyle başlattıkları ölüm orucuna ilişkin Yargıtay'a dilekçe vermek isteyenlere polis saldırdı. Kumrular Sokak'taki arbedede Tutuklu ve Hükümlü Aileleri ile Dayanışma Derneği (TAYAD) üyesi 5 kişi gözaltına alındı.

Aytaç Ünsal'dan meslektaşı için çağrı: Ben onun alamadığı nefes olurumAytaç Ünsal'dan meslektaşı için çağrı: Ben onun alamadığı nefes olurum

Ölüm orucundaki avukat Ebru Timtik: Dersim'e gitmeden iyileşememÖlüm orucundaki avukat Ebru Timtik: Dersim'e gitmeden iyileşemem

TAYAD üyeleri 16 Temmuz Perşembe günü ölüm orucundaki avukatlar ve müvekkillerinin taleplerinin kabul edilmesi için İstanbul'dan Ankara'ya yürümeye başladı. TAYAD'lılar yürüyüş boyunca 5 kez gözaltına alındı. Yürüyüşlerinin Bursa ayağında gözaltına alınan Musa Aslan, Hasan Öktem, Hasan Kocaman, Ali Dilmen, Yıldız Turan, Berkay Köroğlu ve Didem Akman'ın annesi Zülfiye Akman'ın Emniyet'teki işlemleri hala sürüyor.

NE OLMUŞTU? 

Çağdaş Hukukçular Derneği ve Halkın Hukuk Bürosu’ndan 20 avukatın yargılandığı davada mahkeme 20 Mart 2019’da karar vermiş, avukatların 18’i toplam 159 yıl 2 aylık hapse mahkum olmuştu. Davada Ebru Timtik 13 yıl 6 ay, Aytaç Ünsal da 10 yıl 6 ay hapis cezası almıştı. Dava dosyası şu anda Yargıtay 16. Ceza Dairesinde inceleme aşamasında. Her iki avukat da adil yargılanma talebiyle başlattıkları açlık grevini ölüm orucuna çevirmişlerdi. (MA)