Ankara'da Suruç anmasına polis saldırısı: Fotoğrafları parçaladılar

Terör örgütü IŞİD'in 20 Temmuz 2015'te Şanlıurfa'nın Suruç ilçesinde gerçekleştirdiği canlı bomba saldırısı sonucu ölen 33 genç Ankara Güvenpark'ta anılmak istendi ancak polis izin vermedi. Anmalara katılanları darp eden polis, flamaları, pankartları ve saldırıda yaşamını yitirenlerin fotoğraflarını parçaladı. Çok sayıda kişi gözaltına alındı.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR – Ankara’da iki farklı noktada Suruç Katliamı’nın 5’inci yılında anma yapmak isteyen gençlere polis müdahale etti. Çok sayıda kişi gözaltına alındı.

Suruç Katliamı’nın 5’inci yılında Suruç Aileleri İnisiyatifi tarafından yapılmak istenen Suruç Anması’na müdahale edildi. Ankara’da iki noktada bir araya gelmeye çalışan kitleye polis saldırdı. Atatürk Bulvarı üzerinde “Suruç İçin Adalet, Herkes İçin Adalet” pankartı açanların etrafını saran polisler, gazetecilerin ve yurttaşların çekim yapmasını engelledi.

Polis, flamaları, pankartı ve saldırıda yaşamını yitirenlerin fotoğraflarını parçaladı. Anmaya katılanları yere yatırıp darp eden polis, gözaltı sırasında bir kişinin burnunu kırdı. Gazeteciler çekim yapılması halinde gözaltına alınmakla tehdit edildi. Müdahale sırasında yaşananlara tepki gösteren engelli bir genç de, polis tarafından gözaltına alındı.

İKİNCİ GRUBA DA MÜDAHALE

Meşrutiyet Caddesi’nin Konur Sokak’ın kesiştiği yerde gençler açtıkları pankart ile yürümek istedi. Önleri Çevik Kuvvet polisleri tarafından kesilen gençlere polis biber gazı ve plastik mermi ile müdahale etti.

Polis, gençleri yere yatırarak ve darp ederek gözaltına alırken, sık sık “Suruç İçin Adalet” sloganları atıldı. Gençlerin açtığı “Suruç İçin Adalet, Herkes İçin Adalet” pankartı da polis tarafından yırtıldı. Onlarca kişi gözaltına alındı. Konur Sokak’ta abluka devam ediyor. (MA / ANKA)