TBB: Baroların farklı isimler kullanmaları yasaktır

Türkiye Barolar Birliği'nden yapılan açıklamada "Kanun uyarınca baroların kuruluşunda kuruldukları ilin adından başka bir isim kullanması yasaklanmıştır" denildi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Çoklu baro yasasının kabul edilip yürürlüğe girmesi ile ilgili bir açıklama yapan Türkiye Barolar Birliği (TBB), yeni kurulacak baroların kuruldukları ilin ismi dışında bir isim alamayacaklarını açıkladı.

'ANAYASA'YA AYKIRI'

Türkiye Barolar Birliği'nden yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

"7249 sayılı 'Avukatlık Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun'la Avukatlık Kanunu’nda yapılan değişiklikle, 'Aynı ilde yeni bir baronun kurulması halinde Türkiye Barolar Birliği, tüzel kişilik kazanma tarihini esas almak ve birden başlamak suretiyle baroları o ilin adıyla numaralandırır' hükmü getirilmiştir. Baroların farklı isimleri kullanmaları ve tescil ettirmeleri yasaktır.

Bu konuda Türkiye Barolar Birliği Başkanlığı’nca Türk Patent ve Marka Kurumu’na resmi yazı ile bilgi verilmiştir. Öte yandan baroların tescili Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından değil, yine kanuna göre Türkiye Barolar Birliği tarafından yapılacaktır. Kuruluşu tamamlanmayan baronun tescili de mümkün değildir. Kanun uyarınca baroların kuruluşunda kuruldukları ilin adından başka bir isim kullanması yasaklanmıştır. Çoklu baronun Anayasa’ya aykırılığı konusundaki görüşümüz de kamuoyuna açıklanmıştır." (HABER MERKEZİ)