Aytaç Ünsal'dan meslektaşı için çağrı: Ben onun alamadığı nefes olurum

Burhaniye Cezaevinde ölüm orucunun 165. gününde olan avukat Aytaç Ünsal, ölüm orucunun 196. günündeki meslektaşı Ebru Timtik için yaptığı çağrıda, "Ben onun içemediği su olurum, alamadığı nefes olurum. Elbirliğiyle onun canına can olun! Telefonla, faksla, sokakta ve her mecrada sorun onlara... Yargıtay neyi bekliyor?" dedi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Adil yargılama hakkı için ölüm orucuna başlayan ÇHD üyesi avukatlardan Aytaç Ünsal sağlık durumu kötüye giden Silivri Cezaevi'ndeki meslektaşı Ebru Timtik için kamuoyuna çağrıda bulundu.

Bianet'ten Ayça Söylemez'in haberine göre Ebru Timtik için harekete geçilmesini isteyen, ölüm orucunun 165. günündeki Aytaç Ünsal şöyle dedi: “Avukat Ebru Timtik ölüm orucunun bugün 196. gününde 6 ayı geçin süredir aç. Artık ağzında soluk borusuna kadar inen iltihaplı yaralar olduğunu biliyoruz. Dilinde şişme oluştuğunu biliyoruz. Yutkunamıyor, su içmekte, nefes almakta zorlanıyor.

Ben onun içemediği su olurum, alamadığı nefes olurum. Canımdan can gönderiyorum ona... 40 kilonun altına düşmüş, Munzur karacaları, ceylanları kadar kalmış şimdi bedeni. Bu vatanın değerli avukatını, güzel insanını elbirliğiyle öldürmek istiyorlar.

“Elbirliğiyle onun canına can olun! Telefonla, faksla, sokakta ve her mecrada sorun onlara... Yargıtay neyi bekliyor?”

Çağdaş Hukukçular Derneği ve Halkın Hukuk Bürosu’ndan 20 avukatın yargılandığı davada mahkeme 20 Mart 2019’da karar vermiş, avukatların 18’i toplam 159 yıl 2 aylık hapse mahkum olmuştu. Davada Ebru Timtik 13 yıl 6 ay, Aytaç Ünsal da 10 yıl 6 ay hapis cezası almıştı. Dava dosyası şu anda Yargıtay 16. Ceza Dairesinde inceleme aşamasında. Her iki avukat da adil yargılanma talebiyle başlattıkları açlık grevini ölüm orucuna çevirmişlerdi. (HABER MERKEZİ)