Bina inşaatında altın taç ve mezar bulundu

İzmir Alsancak'ta bir binanın temel kazısında lahit mezar, seramik parçaları ve altın taç bulundu. Bölge 3. derece arkeolojik sit alanı ilan edildi.

DUVAR – İzmir’de bir binanın inşaatında altın taç ve mezar kalıntıları bulundu. Alsancak semtinde binanın inşaatında çalışan işçiler, temel kazısı sırasında işçiler, tarihi buluntulara rastladı. Durumun Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bildirilmesi üzerine İzmir Müze Müdürlüğü’nce alanda kurtarma kazısı yapıldı.

Kazıda, lahit mezar, seramik parçaları, taç olarak bilinen altın diadem parçaları bulundu. Taç parçaları koruma altına alındı, lahitte ise restorasyon çalışması yapıldı. Kalıntıların Hellenistik döneme ait olduğu belirlendi.

İzmir 1 Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu, lahit mezar içinde ve çevresinde ele geçen diadem ve seramik parçaların “alanda birden fazla lahit gömüye ait olabilecek parçalara ulaşılması”, “Antik Smyrna yerleşiminin yayılım alanı ve nekropolü hakkında önemli veriler sunması” nedeniyle bölgenin 3. derece arkeolojik sit alanı ilan edilmesine karar verdi. (AA)